خصوصیات گوشت گاو چیست و چگونه می توان آن را به شکل سالم تهیه نمود؟

خصوصیات گوشت گاو

اگر به دنبال آگاهی از خصوصیات گوشت گاو هستید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

گوشت گاو

به گزارش «سرویس دام، دامداری تیموری» « دام زنده گوسفند شهرداری »؛ گوشت گاو، یکی از رایج ترین گوشت هاست که از بدن گاو به دست می آید. این نوع گوشت، در بسیاری از کشورها برای تهیه انواع غذاها مورد استفاده قرار می گیرد. البته گاو نر در مقایسه با گاو ماده، گوشت لذیذتری دارد؛ اما گاو ماده اغلب برای اهداف دیگری مثل تولید مثل پرورش داده می شود. البته استفاده از بدن گاو فقط محدود به گوشت آن نیست و از سایر بخش ها مثل جگر سیاه، شیردان، سیرابی، زبان و مغز گاو نیز می توان خوراکی های لذیذی تهیه کرد.

خصوصیات گوشت گاو

البته این گاوها وقتی سنشان افزایش یافته و به اصطلاح پیر می شوند، قدرت تولید مثلشان کاهش می یابد. از این رو کشتار شده و برای تهیه انواع غذاها استفاده می شوند. لازم به ذکر است که گوشت حاصله در این حالت کمی زبر و سفت شده و برای استفاده بهتر، آن را ابتدا چرخ کرده و سپس استفاده می کنند. یکی از معروف ترین غذاهای جهانی که به این شیوه و با این نوع گوشت تهیه می شود، همبرگر نام دارد. گوساله های جوان، در مقایسه با گاوهای پیر، گوشت لطیف تر، بهتر و زمان طبخ کوتاه تر و کاربرد متنوع تری دارند.

برترین تولید کنندگان گوشت گاو

علاوه بر سن گاو، یکی دیگر از معیارهای مهم و تأثیر گذار در طعم گوشت، میزان چربی است. با افزایش میزان چربی، طعم گوشت بهتر شده و به اصطلاح آبدار می شود. گوشت گاو در بسیاری از کشورها به وفور تولید شده و مورد استفاده قرار می گیرد. از برترین تولید کنندگان گوشت گاو در سراسر جهان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • زلاندنو
  • استرالیا
  • کانادا
  • مکزیک
  • آمریکا
  • آرژانتین
  • اروگوئه

در نقطه مقابل این مناطق، کشورهایی وجود دارد که مصرف گوشت گاو حرام است. در این کشورها، گاو مقدس است و جایگاه ویژه و بخصوصی برای این حیوان وجود دارد. این اعتقادات در میان بخش های زیر وجود دارد:

  • هندوها
  • بوداییان هندوستان
  • شرق آسیا

نکته !!!

شهروندان محترم جهت تهیه دام سالم به مراکز عرضه بهداشتی دام زنده شهرداری مراجعه و از خرید گوسفند زنده از کنار معابر عمومی و خیابانها و افراد غیر مجاز جدا خودداری فرمائید. دامداری برادران تیموری با سالها سابقه درخشان در حوزه فروش دام زنده و گوسفند زنده شهرداری، افتخار دارد تا در طول 24 ساعت شبانه روز اقدام به عرضه دام به شما تهرانیان عزیز باشد. ما با سابقه درخشان و تجربه بالا در خرید و فروش و تأمین گوسفند زنده ، آماده تامین نیازهای شما مشتریان عزیز می باشیم. این مرکز با نیروهایی مجرب و قصابان ماهر که دارای کارت سلامت از وزارت بهداشت هستند ، آماده خدمت رسانی می باشد.

خصوصیات گوشت گاو و بیماری جنون گاوی !

یکی از بیماری های مهلک در گاو، بیماری جنون گاوی (BSE) نام دارد. این بیماری مهلک می تواند برای انسان نیز خطرآفرین باشد. اولین بار این بیماری در سال 1986 میلادی و در کشور انگلستان تشخیص داده شد. در سال 2003 میلادی و در کشورهای فرانسه و به خصوص انگلیس، 131 مورد انتقال بیماری جنون گاوی به انسان ها تشخیص داده شد. ایجاد این مشکل به دلیل وجود گوشت های آلوده، کاهش مصرف آن را در پی داشت و ضرر و زیان زیادی را به این صنعت وارد کرد. اما در ادامه کشتار و سوزاندن گاوهای بیمار توانست جان تازه ای به این صنعت ببخشد.