جیره های غذایی غیرمعمول در دام ؛ معرفی چند نمونه

جیره های غذایی غیرمعمول در دام

تغذیه یکی از مهم ترین اصول در پرورش دام زنده است. جیره غذایی مورد استفاده برای گاو و گوسفند زنده، معمولا از جنس علوفه، انواع دانه و سبوس است که با استفاده از مکمل ها و افزودنی ها غنی می شود. موارد مذکور، معمول ترین مواد غذایی مورد استفاده برای تغذیه دام است. اما این موضوع به معنی عدم استفاده از سایر مواد در تغذیه دام نیست. امروزه در نقاط مختلف جهان، طرح های اجرا شده تا از مواد غیرمعمول، دورریز و بدون کاربرد برای تغذیه دام و طیور استفاده شود. چهار نمونه از طرح ها به عنوان جیره های غذایی غیرمعمول در دام در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است. با ما همراه باشید.

جیره های غذایی غیرمعمول در دام

ته مانده آناناس

بخش غیر قابل استفاده و غیر خوراکی آناناس که بیش از 70 درصد آن را تشکیل داده است، با نام ته مانده شناخته می شود. در بسیاری از مناطق پرورش دهنده این میوه، ته مانده آناناس کارایی نداشته و دور ریخته می شود. اما به تازگی در کشور هند مالعاتی بر روی آن صورت گرفته تا مناسبت آن برای استفاده در تغذیه دام تعیین شود. از ویژگی بارز ته مانده آناناس می توان به رطوبت بالای 65 تا 70 درصدی و همچنین شکر بالا (بیش از 50 درصد) اشاره کرد. وجود این ویژگی ها سبب شده تا زمان نگهداری این قسمت ها کوتاه و کمتر از 48 ساعت باشد. این موضوع کار نگهداری ته مانده های آناناس را دشوارتر کرده و لازم است برای جلوگیری از فساد، فرآیندی، روی آنها صورت گیرد.

در این مطالعه، ته مانده های آناناس سیلاژ شده و به عنوان تغذیه گوسفندان جایگزین علوفه شده است. نتایج این طرح نشان می دهد سیلاژ ته مانده آناناس، مشابه سیلاژ ذرت عمل کرده است. پس از اجرای این طرح، تولید شیر افزایش 20 درصدی را نشان داده و حتی چربی شیر نیز بیشتر شده است. علاوه بر این در رابطه با سلامت دام هیچ گونه مشکلی پیشنهاد نشده است.

خرده کاغذ

ماده اولیه کاغذ از جنس فیبر و چوب است که طی ساخت آن از مواد شیمیایی خاصی برای لیگنین یا چوب زدایی استفاده می شود. بنابراین کاغذ به دلیل داشتن فیبر می تواند به عنوان تغذیه نشخوارکنندگان مورد استفاده قرار گیرد. برای اولین بار در دهه 60 میلادی، این طرح در دستور کار قرار گرفت و از خرده های روزنامه به عنوان بخشی از جیره غذایی دام استفاده شد. البته تامین فیبر مورد نیاز دام فقط از این راه نباید جبران شود و لازم است سایر مواد فیبردار نیز به جیزه افزوده شود.

درختان مخروطی

این طرح برای اولین بار در کشور نروژ مورد توجه قرار گرفت. بخش های وسیعی از کشور نروژ از درختان مخروطی خصوصاً نوع صنوبر پوشیده شده است. در این طرح با استفاده از فرآیندهای شیمیایی گرمایی این درختان به مخمر تبدیل شده و به عنوان پودر ماهی مورد استفاده قرار می گیرند.

عدسک آبی

عدسک آبی یک دیگر از خوراکی های غیرمعمول است که م تواند برای تغذیه دام و طیور مورد استفاده قرار گیرد. این طرح برای اولین بار بر روی اردک های سفید پکنی اجرا و نتایج مثبتی از آن به دست آمد. نتایج این طرح نشان می دهد با افزایش مصرف عدسک در اردک، وزن گیری، کارایی و سوددهی افزایش یافته است.