کباب کوبیده مرغ با زعفران را به این شیوه تهیه کنید.

کباب کوبیده مرغ با زعفران

کباب کوبیده یکی از غذاهای لذیذ و پرطرفدار ایرانی است که با استفاده از انواع گوشت طبخ و تهیه می شود. کباب کوبیده با گوشت قرمز گوسفندی، معمول ترین نوع این نوع کباب است. اما بسیاری از افراد برای تهیه این نوع کباب از گوشت سفید مرغ استفاده می کنند. کباب کوبیده مرغ در مقایسه با کباب نوع گوشت قرمز، بافت لطیف تر و چربی کمتری دارد. در نتیجه برای افراد رژیمی و مبتلا به چاقی، یک وعده غذایی مناسب است. علاوه بر این افراد مبتلا به بیماری های قلبی عروقی، فشار و چربی خون در رابطه با مصرف گوشت قرمز محدودیت دارند. به همین دلیل جایگزینی این نوع گوشت با گوشت سفید برای حفظ سلامتی آنها کمک کننده خواهد بود. برای آشنایی با دستورالعمل کباب کوبیده مرغ با زعفران با ما همراه باشید.      

مواد لازم برای تهیه کباب کوبیده مرغ با زعفران   

  • یک کیلوگرم مرغ دوبار چرخ شده     
  • پنج عدد پیاز رنده شده یا چرخ شده    
  • مقادیر کافی زعفران دم شده   
  • یک قاشق غذاخوری آرد سوخاری    
  • یک قاشق مرباخوری شوید پودر شده (البته در صورت تمایل می توانید شوید را با سایر سبزی های خشک و معطر از جمله ریحان و نعناع جایگزین کنید. مهم ترین نکته در رابطه با سبزیجات معطر، نحوه استفاده است که باید به صورت خشک و پودر شده به گوشت اضافه شود).    
  • مقادیر کافی نمک و فلفل
  • نصف قاشق غذاخوری آویشن
  • یک قاشق مرباخوری جوش شیرین
  • صد گرم کره آب شده

دامداری تیموری: با خیالی آسوده گوسفند زنده بخرید!

طرز تهیه کباب کوبیده مرغ زعفرانی    

آب پیاز رنده شده یا چرخ شده را به صورت کامل گرفته و تفاله را در یک ظرف گود بریزید. گوشت مرغ چرخ شده را به تفاله پیاز اضافه و به صورت کامل مخلوط کنید. خمیر حاصل را به مدت دو ساعت در یخچال قرار داده تا استراحت کند. مواد تهیه شده را بعد از سپری شدن زمان لازم از یخچال خارج و سایر مواد شامل نمک، فلفل، آویشن، پودر سبزی معطر و  جوش شیرین را به آن اضافه کنید. در صورت شل بودن مواد، می توانید از مقدار کمی پودر سوخاری استفاده کنید. حال نوبت اماده کردن سیخ ها شده و باید کباب کوبیده را سیخ بگیرید. اگر مواد کوبیده شل (به دلیل آبدار بودن پیاز) و یا وزن هر سیخ بیش از 70 الی 80 گرم باشد، موجب سقوط مواد از سیخ می شود.

با رعایت تمامی نکات، سیخ ها را آماده و روی حرارت قرار دهید. لازم به ذکر است که سیخ ها باید به صورت دائم روی حرارت چرخانده شده تا دو طرف به یک اندازه کباب شوند. این کار از سقوط مواد کوبیده روی حرارت نیز جلوگیری می کند. بعد از اتمام کار، سیخ ها را داخل ظرف مناسب قرار داده و با قرچه مخصوص، مخلوط کره آب شده و زعفران را روی آن بمالید. به این ترتیب می توان یک غذای سنتی ایرانی با عنوان کباب برگ مرغ آماده کرد. این غذا به واسطه استفاده از زعفران و سبزیجات معطر، بسیار خوش رنگ، خوش طعم و لذیذ است. شما نیز این غذای بی نظیر را آماده کرده و در کنار خانواده از خوردن آن لذت ببرید.