فواید پودر شیر خشک در دامداری را بیشتر بشناسید

پودر شیر خشک

در این مقاله قصد داریم بیشتر با فواید پودر شیر خشک در دامداری آشنا شویم . با ما همراه شوید.

گاوداران برای دست یابی به سود بالا در پی پرورش گاوهایی میباشند که قدرت زایش بالایی را دارا هستند.در این بین گاوداران به معضلاتی هم اعم  تغذیه و همچنین سرشیر گیری گوساله ها بر می خورند‌ که ، حل این مشکلات مستلزم مهارت حاصل شده طی مرور زمان و همچنین یادگیری می باشد.در این میان جایگزین کردن پودر شیر خشک کار بسیار به صرفه و به جایی می باشد.زمان این کار قبل از نشخوارکردن گوساله میبایست صورت گیرد از دیگر قابلیت های این جایگزینی توسعه دادن شکمبه توسط این پودر است.

تغذیه صحیح گوساله با آغوز

آغوز چیست؟

اولین شیری که پس از زایمان گوساله در گاو مادر تولید می شود را آغوز می نامند.

سیستم ایمنی جنین

 مادرها در زمان سپری کردن اوقات حاملگی قسمتی از ایمونوگلوبولین را از بدن خود به جنین انتقال می نمایند که همین امر سبب ازدیاد سیستم ایمنی جنین در شکم مادر می گردد  لذا ، این حالت طبیعی در گاو های حامله  اتفاق نمی افتد. به سبب همین علت می بایست طی 24 ساعته اولیه بدو تولد ایمونوگلوبولین به گوساله متولد شده انتقال بیاید اگر این امر اتفاق نیفتد ، سبب رخ دادن اتفاقات ناگواری برای گوساله می گردد. در شیر آغوز ایمونوگلوبولین یافت می گردد.به همین جهت میبایست روزهای اولیه تولد را گوساله ها با شیر آغوز تغذیه نمایند.

بهترین زمان برای استفاده کردن از جانشین شیر گوساله

 بعد از متوقف کردن آغوز می توانیم از جانشین های شیر برای گوساله بهره جوییم ، ولو بعضی از کارشناسان بر این امر موافقت دارند که میبایست در عنفوان بعد از قطع  نمودن آغوز  در خلال چهارده روز می بایست به  نسبت 3 به 1 جانشین شیر گوساله را با شیر گاو در هم امیخت و پس از 14 روز می توانیم قطع به یقین شیر گاو را از اطعام گوساله حذف نماییم و به او جانشین شیر دهیم.

مقدار استفاده از پودر جایگزین

 هرمقدار مقیاس پروتیین و چربی موجود در شیر خشک که جانشین شیر گوساله میباشد افزون تر باشد جهت  ازدیاد وزن گوساله مورد نظر احتیاج به خوراندن افزون تر ماده خشک در طول روز می باشد به این علت که در صورتی که این امر انجام نگیرد مقدار انرژی زیاد تری تلف می گردد.

میزان دقیق استفاده از پودر شیر خشک

مقدار ۱ کیلوگرم پودر شیر را با 8 الی 9 لیتر آب گرم را در هم می آمیزیم.می بایست دمای مورد نیاز برای مخلوط  آب گرم با پودر شیر در فصل تابستان 45 و در مدت کمتر از 60 درجه سانتی گراد نباید باشد.

زمانی آب گرم و پودر شیر را مخلوط نمودید آن را در سطل بریزید و  توسط   پستانک های کاملا تمیز آنرا به گوساله ها بخورانید.

استعلام دقیق قیمت دام زنده در ۲۴ ساعت شبانه روز 09123590824 آقای تیموری!
نرخ دام زنده و دام زنده شهرداری

فواید پودر شیر خشک در دامداری

۱  کم نمودن مقدار کار گری در درون گاوداری

۲ بالا رفتن به نسبت اشتها و استعمال غذا در دوران های از سر شیر گرفتن

۳ پایین آمدن امکان منتقل شدن بیماری از طرف گاو مادر به گوساله خود

۴ تدبیر اقتصادی ، پشت گرمی و تامین مورد نیاز گوساله ها به ماده غذایی ویتامین و معدنی که به آن نیاز دارند.

۵ از بین رفتن کمتر گوساله های به دنیا امده

۶ رشد بهتر گوساله ها به نسبت دو برابر بیشتر زمان از سر شیرگیری