گوسفند دنبه دار نژاد فراهانی چه ویژگی هایی دارد؟

گوسفند دنبه دار نژاد فراهانی

هر شهر و منطقه ایران، نوعی خاصی ازنژادهای گوسفندی را در خود جای داده است که همگی با هدف خاصی پرورش داده ی شوند. گوسفند زنده دنبه دار نژاد فراهانی نمونه ای از این نژادهاست که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است.

گوسفند دنبه دار نژاد فراهانی

نام این نژاد تا حد زیادی معرفی کننده خاستگاه آن می باشد. خاستگاه این گوسفندان به استان مرکزی و منطقه فراهان بازمی گردد. یک سوم گوسفندان موجود در این منطقه از نژاد دنبه دار فراهانی تشکیل شده اند. البته به دلیل نبود مدیریت صحیح در منطقه موارد متعددی از آمیختگی این نژاد با سایر نژادهای محلی مشاهده شده است. این گوسفند از پشم و پوست بسیار باکیفیت و مرغوب برخوردار است. پشم حاصل از پرورش این گوسفندان به الیاف های طبیعی تبدیل و برای بافت قالی مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از ویژگی های بارز الیاف های حاصل از پشم این گوسفندان، مقاومت بسیار بالای آنهاست.

علاوه بر پشم، گوشت نیز یکی از ملاک های پرورش این گوسفندان محسوب می شود. به همین دلیل نژاد فوق، از نوع گوشتی-پشمی به شمار می رود.

مشخصات گوسفند دنبه دار نژاد فراهانی

  • پشم این گوسفندان بسیار ضخیم است.
  • هر دو جنس نر (قوچ) و ماده (میش) شاخ ندارند.
  • سر این گوسفندان در مقایسه با سایر نژادها کوچک تر است.
  • جنس نر دارای بینی صاف و جنس ماده دارای بینی منحنی است.
  • گوش های این گوسفندان در مقایسه با سایر نژادها کوچک تر است.
  • دنبه یکی از شاخصه های بارز این گوسفندان است. شکل دنبه به صورت گرد و شکاف دار است. در انتهای شکاف آن نیز دنبالچه قرار دارد.
  • رنگ بدن این گوسفندان در محدوده سفید، شیری و نخودی قرار دارد. اما لکه هایی سیاه در قسمت پا، پوزه و دور چشم ها قابل مشاهده می باشد.
  • منطقه اراک و فراهان از لحاظ آب و هوایی تنوع بسیار زیادی دارد و شامل انواع بیابانی، نیمه بیابانی و کوهستانی می باشد. مقاوت بدنی گوسفند دنبه دار نژاد فراهانی، بسیار بالاست و توانایی تحمل و زندگی در هر یک از این شرایط را دارا می باشد.

فواید پرواربندی گوسفند

مفهوم پرواربندی گوسفند، موضوعی فراتر از نگهداری عادی این حیوانات است و به پرورش اصولی و علمی اشاره دارد. قوانین و دسترالعمل هایی برای انجام هرچه بهتر این کار در نظر گرفته شده است. رعایت اصول تعیین شده منجر به افزایش تولید و ارتقای کیفیت گوشت می شود.

افزایش راندمان کار

نژادهایی در پرواربندی مورد استفاده قرار می گیرند که از لحاظ کمی، تعداد کمتر و تولیدات بیشتری داشته باشند. به همین دلیل قبل از خرید گوسفند به نوع نژاد، قدرت بدنی و سلامت جسمانی گوسفند توجه بیشتری می شود. وزن گیری و تولید شیر بیشتر و همچنین تولید پشم با کیفیت در گرو رعایت این اصول است.

ارتقاء کیفیت گوشت

جیره غذایی مورد اتفاده در پرواربندی گوسفندان به نحوی انتخاب می شود که غنی از مواد مغذی باشد. به این ترتیب تولید فرآورده های دامی از قبیل گوشت و شیر سرعت بیشتری می گیرد. علاوه بر این فرآورده های حاصله از قبیل گوشت، به لحاظ کیفیت در سطح بالاتری قرار می گیرند.