تغذیه گاو آبستن را با مکمل های غذایی بهبود ببخشید

تغذیه گاو آبستن

قش مکمل های غذایی در تغذیه گاو آبستن، عنوان موضوعی است که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است. مطالعه این مطلب برای کسانی که گاو آبستن داشته و اهمیت زیادی برای سلامت گوساله متولد شده قائل هستند، توصیه می شود.آیا میدانید توزیع بهترین گاوزنده از اهداف اساسی دامداری تیموری ه شما همشهری عزیز تهرانی میباشد!   

عوامل مختلفی در سلامت گوساله تازه متولد شده نقش دارند که تغذیه گاو آبستن، یکی از آنهاست. اهمیت این موضوع از این جهت است که سلامت گاو آبستن و گوساله، به آن گره خورده است. تغذیه باید به نحوی پایه ریزی شود که تمامی مواد معدنی و چربی های مفید در آن جای بگیرد.     

نقش مکمل های معدنی در تغذیه گاو آبستن   

مواد معدنی به عنوان یکی از لازمه های بدن گاو در دوران بارداری شناخته می شود. به همین دلیل مکمل های معدنی در کنار جیره غذایی این گونه از دام زنده قرار می گیرند. مواد معدنی مورد نیاز برای بدن گاو شامل کبالت، مس، روی، منگنز و بسیاری موارد دیگر است. این عناصر ممکن است از طریق منابع ارگانیک و یا غیرارگانیک تأمین شوند.

مواد معدنی حاصل از منابع ارگانیک، سریع تر جذب بدن شده و نتایج مطلوب تری به همراه خواهد داشت. لازم به ذکر است که نیاز گاو به مواد معدنی در طول دوران بارداری ثابت نیست و در ماه های پایانی افزایش پیدا می کند. فواید استفاده از مکمل های معدنی در موارد زیر خلاصه شده است:

وزن گیری بیشتر گوساله  

وزن گیری بیشتر گوساله یکی از نتایج مثبت افزودن بیش از حد مکمل های معدنی به تغذیه گاو آبستن است. البته تأثیر مواد معدنی ارگانیک با نوع غیرارگانیک کاملاً مشابه یکدیگر نیستند. به نحویکه افزایش وزن حاصل از مواد معدنی ارگانیک، مطلوب تر و بیشتر ارزیابی می شود.  

سلامتی بیشتر گوساله   

گاوهای آبستنی که در طول دوران بارداری سهم بیشتری از مکمل های معدنی دریافت می کنند، گوساله های سالم تری خواهند داشت. سلامت گوساله ها با معیار سیستم ایمنی تعریف و بررسی می شود. گوساله های این چنینی، به میزان کمتری به عفونت ها و بیماری های تنفسی مبتلا می شوند. البته این مسئله نیز در صورت تغذیه با مواد معدنی ارگانیک، خود را بیشتر نشان می دهد.    

نقش مکمل های چربی در تغذیه گاوهای آبستن   

مکمل های چربی نیز همانند مواد معدنی، به عنوان یکی از اجزای اصلی جیره غذایی گاو آبستن محسوب می شود. البته نقش مکمل های چربی در افزایش وزن و حفظ سلامت گوساله، کم رنگ تر از مکمل های معدنی است. بهترین مکمل چربی در این دوران، اسیدچرب اشباع نشده است. بهترین زمان نیز برای افزودن آن به جیره غذایی گاو، ماه های پایانی دوران بارداری است.

آیا میدانید ارائه مناسبترین قیمت دام کشتار از اهداف اساسی ما میباشد!