پیشگیری از بیماری های دامی چگونه انجام می شود؟

پیشگیری از بیماری های دامی

این مقاله با هدف معرفی نحوه پیشگیری از بیماری های دامی ارائه شده است. اگر در زمینه پرورش و نگهداری انواع دام زنده فعالیت دارید، خواندن این مطلب را از دست ندهید.

اهمیت پیشگیری از بیماری های دامی

اصل “پیشگیری بهتر از درمان است” علاوه بر انسان، برای سایر موجودات از جمله دام و طیور نیز صدق می کند. بیماری های دامی در صورت عدم کنترل و رسیدگی، کل گله را درگیر کرده و با افزایش تلفات، ضرر و زیان های هنگفتی به صاحبان مشاغل وارد می کند.

البته ضررو زیان مالی، ساده ترین و ابتدایی ترین آسیبِ همه گیر شدن بیماری های دامی است. اگر بیماری منتشر شده در گله، از نوع مشترک بین انسان و دام باشد، جان افراد نیز در معرض خطر قرار می گیرد. در این شرایط است که پیشگیری از بیماری های دامی اهمیت بیشتری پیدا می کند.

پیشگیری به معنای استفاده از روش ها گوناگون در مقابله با انواع عوامل بیماری زاست. البته کند ساختن و یا توقف روند بیماری نیز در حوزه پیشگیری قرار می گیرد.

نحوه پیشگیری از بیماری های دام

علاوه بر حفظ بهداشت محیطی، راه های دیگری نیز، برای پیشگیری از بیماری های دامی ارائه شده است. این راهکارها عبارتند از:

واکسیناسیون

اگر به دنبال یک راهکار ارزان قیمت دام زنده برای پیشگیری از بیماری های دامی هستید، واکسیناسیون بهترین انتخاب خواهد بود. این روش علاوه بر اثرگذاری بالا، فواید بسیاری نیز با خود به همراه دارد. جلوگیری از شیوع بیماری در دام های سالم و ریشه کنی آن در دام های بیمار از جمله شاخص ترین فواید استفاده از این روش است. به عبارتی ما در پایان واکسیاسیون با دامی مواجه می شویم که در برابر انواع مختلفی از عوامل بیماری زا، مقاوم شده است.

روش یاد شده از این جهت اهمیت پیدا می کند که بسیاری از بیماری های دامی قابل انتقال به انسان بوده و می تواند جان او را با خطر روبرو کند. عامل انتقال بیماری های مشترک انسان و دام تنها از طریق گوشت نیست؛ بلکه شیر و فرآورده های لبنی حاصل از آن نیز نقش فعالی در این راستا ایفا می کنند.

دام ها بر اساس نوع گاوی، گوسفندی و …، برنامه واکسیناسیون مختص خود را دارند که باید در موعد مقرر انجام شود. به عنوان مثال، واکسن هایپوکالمی حاد و لکوز انزئوتیک از جمله مهم ترین واکسن های گاوی محسوب می شوند. انجام واکسیناسیون دام به واسطه دشواری های نگهداری و انجام این کار، توجه و دقت بیشتری را می طلبد. این دشواری ها عبارتند از:

  • واکسن ها در برابر یخ زدگی و سرما، بسیار حساس هستند. به همین دلیل باید در دمایی نگهداری شوند، که محتویات آنها دچار تغییر و یا کاهش اثرگذاری نشود.
  • هر واکسن باید در شرایط خاصی که روی محصول درج شده نگهداری شود.
  • هر واکسن باید در دوز مشخصی به دام تزریق شود.
  • هر واکسن باید در فصل مشخصی به دام تزریق شود.

قرنطینه

از قرنطینه به عنوان یکی دیگر از اقدامات مفید در راستای پیشگیری از بیماری های دامی یاد می شود. این راهکار، در مواردی که دامدار با بیماری های ویروسی و یا میکروبی در دام مواجه می شود، اهمیت پیدا می کند. زیرا اغلب این بیماری ها به سرعت در بین همه دام ها پخش شده و کل گله را درگیر می کند.

در این روش، دام مشکوک به بیماری از سایر گله جدا و به محلی دور از محل اولیه انتقال داده می شود. بررسی و مطالعه برای یافت عامل بیماری زا و انجام اقدامات لازم برای درمان، مکمل اقدامات اولیه خواهد بود. لازم به ذکر است که امحا و کشتار دام های خطرناک و غیرقابل درمان در این رابطه اهمیت فوق العاده ای دارد.

با سپاس از شما همراهان گرامی.

دامداری تیموری همه تلاشمان در ارائه موفقیت آمیز خدمات در توزیع دام زنده خواهد بود!