کنسانتره دامی چیست و استفاده از آن مستلزم رعایت چه نکاتی است؟

کنسانتره دامی

مقدمه

دامداران برای دستیابی به نتایج بهتر در زمینه پرورش و نگهداری گاو، گوسفند و … اقدام به اصلاح و تغییر جیره غذایی آنها می کنند. کنسانتره دامی بهترین افزودنی در این زمینه است که تمامی کمبودهای غذای اصلی (علوفه) را جبران می کند. برای شناخت کامل تر کنسانتره و نحوه استفاده از آن، خواندن این مقاله را از دست ندهید.  

***
برای سفارش گوسفند زنده با کارشناسان ما تماس بگیرید
کارشناسان به شکل 24 ساعته پاسخگوی شما هستند
***

تغذیه دام  

علوفه مهم ترین بخش تغذیه دام را تشکیل داده است. مهم ترین ویژگی یک تغذیه دام سالم ، دارا بودن تمامی مواد ضروری برای سلامت است. علوفه به عنوان یک غذای اصلی از این ویژگی بی بهره است و تمامی نیازهای غذایی دام را نمی تواند برآورده کند. به همین دلیل استفاده از یک مکمل در کنار آن الزامی به نظر می رسد.    

کنسانتره دامی چیست؟

کنسانتره دامی مخلوطی از خوراکی های مختلف است که به شکل فشرده درآمده و در اختیار دامداران قرار می گیرد. این خوراک غذای متعادل دام نیز نامیده می شود و قادر به رفع نیازهای غذایی دام زنده می باشد. پروتئین، ویتامین، مواد معدنی، کربوهیدارت ها و چربی از جمله مواد مغذی و مفید موجود در کنسانتره می باشد.

***
خرید انواع دام زنده
***

شیوه استفاده از کنسانتره دامی

بهره مندی از خواص کنسانتره دامی زمانی محقق می شود که دامدار به صورت اصولی از آن استفاده کند. در ادامه مهم ترین نکات در رابطه با مصرف این خوراک ارائه شده است که رعایت آنها الزامی است.     

نکته 1

کنسانتره در اولین نوبت مصرف باید به تدریج به علوفه دام افزوده شود تا از ایجاد تشویش در گله جلوگیری شود. زمان احتیاط ممکن است برای دام تا حدود دو هفته به طول بیانجامد. البته این زمان برای گوسفندان کمی طولانی تر خواهد شد. دلیل طولانی شدن این روند برای گوسفندان را می توان به حساسیت بالای آنها به تغذیه نسبت داد. در صورتی که دامدار فرصت کافی برای اجرای طبیعی این فرآیند را نداشته باشد، تزریق واکسن آنتروتوکسمی الزامی است.

نکته 2

مشاهده کاهش تولید شیر یا کاهش رشد در ابتدای افزودن کنسانتره به جیره غذایی دام امری طبیعی است و نباید دامدار از بابت آنها احساس نگرانی کند. این مشکلات به محض انطباق و سازگاری دستگاه گوارش با خوراک جدید رفع و به حالت اولیه بازمی گردد.    

نکته 3

میزان کنسانتره مورد استفاده برای همه دام ها ثابت نیست. به عنوان مثال بهترین جیره غذایی برای گاو شیری شامل چهل درصد علوفه و شصت درصد کنسانتره می باشد. این در حالی است که برای گوساله های پرواری 30-20 درصد علوفه در کنار 80-70 درصد کنسانتره مورد استفاده قرار می گیرد.   

نکته 4

مصرف کنسانتره به تنهایی برای سلامت دام خطرناک است و می تواند مشکلاتی جدی به وجود آورد. بنابراین در بهترین ترکیب کنسانتره با علوفه خشبی ضروری به نظر می رسد.   

نکته 5

استفاده از کنسانتره در همه گوسفندان مقدار مشخصی ندارد و بر اساس سن و میزان رشد تعیین می شود.      علاوه بر این ترکیبات و محتویات کنسانتره ثابت نیست و بر اساس نوع دام و نیازهای غذایی او تعیین می شود. به همین دلیل قبل از تهیه باید گله را مورد بررسی قرار داده و نیازهای او به شکل دقیق شناسایی شود.  

نکته 6

ترکیب علوفه و کنسانتره در همه ایام سال برای رفع نیازهای دام کافی نیست. به عنوان مثال در فصول سرد انرژی دام افت می کند. در این شرایط افزودنی هایی نظیر نیشکر و ملاس چغندر این مشکلات را از بین  می برد.

***
***
دامداری برادران تیموری
عرضه کننده آنلاین انواع دام
***
***
***