میزان انرژی جیره غذایی دام چه تاثیری بر عملکرد آنها دارد؟

میزان انرژی جیره غذایی دام

اگر جزء فعالان عرصه نگهداری و پرورش انواع دام زنده هستید و به دنبال راهکاری برای بهبود وضعیت شیردهی و تولیدمثل گله خود می باشید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید. دلیل اهمیت یافتن میزان انرژی جیره غذایی دام در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است.

***
دامداری برادران تیموری (قائم) – ارائه خدمات در زمینه فروش گوسفند

***

جیره غذایی دامی

علوفه به عنوان مهم ترین خوراک مصرفی برای انواع دام شناخته می شود. البته این خوراک به تنهایی تامین کننده نیازهای گاو، گوسفند و … نیست. ویتامین، پروتئین، چربی و کربوهیدات و بسیاری از مواد معدنی لازمه حفظ سلامتی دام هستند و تنها برخی از این موارد در علوفه موجود است. به همین دلیل جیره غذایی به صورت ترکیبی از علوفه و کنسانتره مورد استفاده قرار می گیرد.

مهم ترین مشخصه های یک جیره غذایی شامل:

  • محتویات
  • ارزش غذایی
  • سطح انرژی (جیره ای که از لحاظ انرژی دررجایگاه مناسبی قرار داشته باشد، جیره متعادل نام دارد.)
  • تناسب آن با فیزیک حیوان    

افزایش میزان انرژی جیره غذایی دام چه نتیجه ای به همراه دارد؟

سطح انرژی جیره غذایی دام به شکل مستقیم با تولیدات دامی و تولیدمثل آنها ارتباط دارد. به عبارتی گاوها، گوسفندان و بزهای تغذیه شده با جیره دارای انرژی بالا، میزان رشد بیشتری داشته و در نتیجه وزن گیری بهتری دارند. برعکس این موضوع نیز صادق است؛ به نحویکه گوساله یا بره های تغذیه شده با جیره دارای سطح ناکافی انرژی، رشد ناقص آنها را به دنبال داشته و بلوغ جنسی آنها را به تعویق می اندازد. در مواردی که تغذیه دام های بالغ مدنظر باشد، استفاده از جیره با سطح ناکافی انرژی رسیدن به فحلی شدن را طولانی یا آن را متوقف می کند. در نتیجه دامدار از لحاظ گسترش گله خود با یک چالش روبرو می شود.   

اهمیت میزان انرژی جیره غذایی برای گاوهای شیرده   

استفاده از جیره با سطح انرژی کافی بیشتر برای گاوهای شیرده و پس از زایمان اهمیت پیدا می کند. گاوها در این زمان برای تولید شیر به انرژی بالایی نیاز دارند. در صورت بی توجهی دامدار به تأمین این نیاز، عملکرد گاو دچار اختلال می شود. دلیل این موضوع را می توان به استفاده از ذخایر بدنی برای تولید شیر و ایجاد تعادل منفی در بدن گاو نسبت داد. پیامدهای چنین فرایندی، کاهش وزن و اختلال در عملکرد دام برای تولیدمثل های بعدی است.   

ارتباط میزان انرژی جیره غذایی دام و تولیدمثل 

 هورمون ن یا لوتئیز کننده یکی از هورمون های مهم در فعالیت تخمدان است که در فرآیندهای مختلف تخمک گذاری، ترشح پروژسترون و … نقش دارد. کمبود انرژی در بدن دام و عدم تامین آن از طریق تغذیه، تولید این هورمون را کاهش می دهد. در نتیجه تخمک گذاری و سایر مراحل تولیدمثل دچار تاخیر می شود.  

نحوه افزایش میزان انرژی جیره غذایی دام

دامداران راه های مختلفی برای افزایش سطح انرژی جیره غذایی دام در پیش رو دارند که دو مورد آن رایج تر از سایرین است. اولین راه، افزودن کربوهیدرات غیرسلولزی به جیره است که از طریق کاهش علوفه موجود در جیره یا استفا ه از غلات بیشتر در جیره حاصل می شود. راه دوم استفاده از مکمل های چربی در کنار جیره غذایی است.

کارشناسان به صورت 24 ساعته آماده ثبت سفارش هستند.