فول فت سویا در خوراک دام چه اندازه اثربخشی دارد؟

فول فت سویا در خوراک دام

پیش از این مطالبی را در مورد خوراک دام و مراحل انجام آن آموختیم و همچنین تعدادی از پارامترهای موثر در خوراک دام  را بررسی کردیم. حال نوبت به یکی از مهمترین مسائل دخیل در خوراک دام “میزان اثر بخشی فول فت سویا در خوراک دام ” می رسد با ما همراه شوید.

فول فت سویا در خوراک دام

یک ماده غذایی بسیار مطلوب از نظر پروتئین و همچنین انرژی (علی الخصوص پروتئین عبوری ) می باشد که از سویا استخراج شده را فول فت سویا می گویند . که نقش خاص در  زمینه تغذیه دام و طیور را دارا می باشد.

تحقیقات در زمینه دانه سویا

 در زمینه اطعام دانه سویا آزمایش های  کشت زاری و علمی وسیعی صورت گرفته است. دانه سویا ی خام به سبب دارا بودن موادی ناسازگار خوراکی  به جهت اطعام موجودات تک معده ای همچون پرندگان (طیور) درخور نمی باشد لذا گرما بخشیدن به  دانه سویا جهت نابود شدن مواد ضد خوراکی آن گردیده و بدین شکل دانه سویا را به ماده خوردنی تام به منظور تک معده ای ها هم از زاویه انرژی و همچنین پروتئین مبدل  می نماید.

منع مصرف فول فت سویا در خوراک دام

با وجود بلامانع بودن مصرف پستانداران از دانه سویا فرآوری نشده لذا هشدار ها یی هم در این زمینه می باشد که به دلیل  بودن آنزیم اوره ­ آز موجود  در دانه سویا خام می باشد. این آنزیم علت انهدام اوره می شود و آن را از معرض حیوان و میکروب های موجود داخل شکمبه خارج می نماید‌.

 گرما بخشیدن  به دانه سویا خام علت نابودی آنزیم اوره ­آز و برطرف شدن مشکلات مرتبط با آن می گردد. علاوه بر این گرما دادن جهت بالارفتن مدت زمان مراقبت از دانه به روش حذف نمودن آنزیم لیپاز و پیشگیری از انهدام چربی در دانه و بالا رفتن میزان پروتئین  عبوری در درون دانه سویا فاقد ضربه زدن به ساختار پروتئین و  هضم و همچنین جذب آن در دام ها می گردد.

ضرورت پروتئین عبوری در غذای گاو های شیری

مطالعات گسترده ای  در رابطه با  برهان ضرورت پروتئین عبوری در گاو های شیری تازه زاییده شده و پر تولید انجام گرفته است. پروتئین عبوری قسمتی از پروتئین مواد خوراکی می باشد که از نزدیک میکروارگانیسم های درون شکمبه فرار نموده به ای جهت که در درون روده به صورت مستقیم هضم و همچنین جذب شوند.

قسمت قابل ملاحظه ای از مبحث نیازهای اسید آمینه ای حیوان از راه همین پروتئین عبوری برآورده  می گردد.

میزان پروتئین عبوری لازم برای دام

با توجه به نیاز حیوانات و همچنین تعادل اسید های آمینه جیره، گاو های پر زایش و تازه زا  تقریباً به ۳۵ تا ۴۰ درصد پروتئین عبوری و ( یا به عبارت مناسب تر به اسید آمینه های عبوری ) احتیاج دارند.

بیشتر بدانید؟:
عرضه دام بهداشتی تهران

منابع پروتئین عبوری چه نوع غذا چیست ؟

  کنجاله گلوتن ذرت، پودر ماهی، و پودر پر و همچنین پودر گوشت می باشند.

علاوه بر اینان دانه سویا گرما بخشیده شده هم همچنین ماخذ و سرشار از پروتئین عبوری ( تقریبا ۶۵ درصد ) به حساب  می آید.۱۸ الی ۲۰ در صد از دانه سویا سرشار از چربی می باشد که این قدرت را دارد که ماخذ مناسبی از توان در جیره از آن استفاده نمایید.

 این چربی موجود  شاید کمی جهت پایین آمدن چربی شیر گردد که می توانیم این امر را با گذاشتن علوفه درخور علی الخصوص یونجه در درون جیره گاو های شیری مرتفع نماییم.

به دلیل اینکه فول فت سویا دارای پروتئین عبوری متناسب و همچنین میزان انرژی عالی می باشد برای گاو هایی که تولید انان زیاد و همچنین تازه زا می باشند بسیار توصیه می گردد.

میزان استفاده از فول فت سویا در خوراک دام

میزان استفاده از فول فت سویا به این صورت می باشد که میتوانیم ۱۵ درصد کنسانتره درون جیره گاوهای شیری با اطمینان استعمال نماییم.در صورت ضرورت بالا بردن میزان فول فت سویا درون جیره جهت به حداقل تقلیل آوردن چربی شیر، علوفه موجود در جیره علی الخصوص یونجه را زیاد نمایید.

میزان پروتیئن عبوری موجود در فول فت سویا

فول فت سویا به دلیل دارا بودن بالاترین میزان پروتئین عبوری موجود( تقریبا ۲۰۹ گرم در هر کیلو ) در مقایسه  با باقی اشکال  سویا از ارزش بیشتری بهره مند می باشد. بها و ارزش هر کیلو گرم فول فت سویا از نظر پروتئینی برابر با ۰٫۹۲ یک کیلو گرم کنجاله سویا ۴۴ % و همچنین از منظر میزان انرژی مساوی است با  ۰٫۱۹ یک کیلو پودر چربی بی آلایش است.

اگر به دنبال خرید دام زنده هستید برای دریافت مشاوره با شماره تماس های زیر ارتباط برقرار نمائید.

02122186584 , 09123590824