مهم ترین نکات پرورش دام را برای بهبود کار خود بشناسید.

مهم ترین نکات پرورش دام

یک دامدار زمانی در شغل خود به موفقیت دست می یابد که با آگاهی و اطلاعات کافی در این مسیر قدم بگذارد. نکات مختلفی در رابطه با این شغل وجود دارد که شناخت و رعایت آنها، لازمه افزایش تولید و راندمان است. این مقاله به بررسی برخی از مهم ترین نکات پرورش دام و گوسفند زنده اختصاص دارد.

جهت دریافت کامل اطلاعات از قبیل قیمت دام زنده شهرداری با ما در ارتباط باشید.

مهم ترین نکات پرورش دام

مدیریت زایمان گاو

یکی از مهم ترین نکات پرورش دام زنده بهداشتی، موضوع شیردهی دام است. افزایش شیردهی گاو در گرو رعایت فاصله زمانی مناسب بین زایمان های گاو است. افزایش فاصله مذکور موجب افزاش میزان شیردهی و تولید می شود. البته این مسئله می تواند دامداران را از جنبه دیگر (افزایش تعداد گله) تحت فشار قرار دهد. زایمان در گاو عوارض مختلفی بر جای می گذارد که ورم پستان، جابجایی شیردان، تب شیر و … از جمله این موارد هستند. وجود هر یک از این موارد می تواند بر میزان تولیدات دامی از جمله شیر تاثیر گذاشته و آن را کاهش دهد.

یکی دیگر از دلایل مدیریت زایمان گاو به پیشگیری از بیماری های رحمی بازمی گردد. رحم گاو بعد از زایمان به مدت 40 روز زمان برای پاکسازی نیاز دارد. رحم پس از گذشت این زمان به حالت اولیه بازمی گردد. دلیل اهمیت این زمان را می توان به عفونت ها و میکروب های موجود در محیط رحمی نسبت داد. پوسته های جنین و مواد باقیمانده، زمینه ساز تشکیل موجودات بیماری زا در این بخش هستند. موارد مذکور پس از گذشت چهل روز به تدریج از بین می روند؛ اما گاهی اوقات باقی مانده و موجب ایجاد بیماری های رحمی می شوند.

فراهم کردن جیره غذایی مناسب

یکی از مهم ترین نکات پرورش دام، فراهم کردن جیره غذایی مناسب است؛ به نحویکه موجب افزایش انرژی و کالری حیوانات شود. رعایت این اصل نقش مهمی در میزان تولیدات دامی ایفا می کند. دستیابی به این هدف از طریق افزودن منابع چربی و غلات، افزایش حجم و افزایش ماده خشک مصرفی قابل اجرا است.

بخشی از چرخه به سلامت اندام های حیاتی بدن گاو مربوط می شود و غنی بودن جیره غذایی به تنهایی کافی نیست. به عبارتی توانایی بالای روده و جگر گاو در جذب مواد غذایی، این چرخه را تکمیل می کند. روده و جگر مهم ترین بخش های جذب و جمع آوری مواد غذایی مفید در بدن دام محسوب می شوند. مهم ترین مواد جذبی در بدن گاو، گلوکز و چربی است که در تولید شیر مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیل این موضوع رابطه مستقیمی با میزان تولیدات دامی دارد.  

سلامت جسمانی

یکی از مهم ترین نکات پرورش دام، سلامت جسمانی گاو خریداری شده است. به عبارتی گاو منتخب باید از لحاظ جسمانی قدرتمند و رحمی سالم برای تولید مثل داشته باشد. البته بخشی از این موارد ذاتی است و به نژاد گاو مربوط می شود. بخش دیگری از آن می تواند تحت تاثیر عوامل محیطی قوی تر یا ضعیف تر شود.

به عنوان مثال تغذیه و جیره غذایی نامناسب، بدن گاو را با مشکل روبرو کرده و ضعف را بر آن چیره می کند. ادامه این وضعیت به ایجاد توزان منفی انرژی ختم می شود. علاوه بر این، تغذیه نادرست رحم را دچار ورم و التهاب می کند. کاهش قابل توجه میزان باروری و لقاح گاو، یکی از عوارض این مشکل است که می تواند راندمان کار را تحت تاثیر قرار دهد.