ساخت اصطبل اسب بر اساس چه معیارهایی انجام می شود؟

ساخت اصطبل اسب

دامداری تیموری ارائه دهنده گوسفنده زنده به همراه قصاب به تمام نقاط تهراناصطبل اسب (محل نگهداری حیوان)، نقش موثری بر سلامت اسب ایفا می کند. دلیل این موضوع را می توان به حضور طولانی مدت اسب در اصطبل نسبت داد. ساخت اصطبل اسب به رعایت برخی شرایط و ضوابط نیازمند است که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است.

معیارهای ساخت اصطبل اسب

نورگیر باشد

تابش نور خورشید یکی از لازمه ها و استانداردهای اصطبل اسب محسوب می شود. قرار داشتن ادرار و مدفوع بر بستر محل نگهداری، می تواند منشأ بسیاری از بیماری های میکروبی و باکتریایی در اسب شود. تابش نور خورشید به عنوان مانعی برای رشد و گسترش میکروب ها عمل می کند.

با ابعاد مناسب طراحی شود

مناسب بودن ابعاد اصطبل موجب فراهم سازی خواب کافی و افزایش حس آرامش و امنیت در اسب می شود. فضا باید به اندازه ای باشد که اسب توانایی چرخش  و نشست و برخاست را داشته باشد.

دیواره ها با مصالح مناسب ساخته شود

مصالح مورد استفاده برای اخت دیواره باید به نحوی انتخاب شود که کمترین آسیب به بدن اسب وارد کند. اسب به صورت دائم در حال تماس و برخورد به دیواره هاست. این بخش ها در صورت ناهموار بودن موجب جراحت حیوان می شوند. 

نظافت محل فراموش نشود

یکی دیگر از معیارهای ساخت اصطبل اسب، سهولت نظافت و پاکسازی محل است. مصالح مورد استفاده برای دیواره و کف به نحوی انتخاب می شوند که قابلیت شستشو یا تعویض داشته باشند. در بهترین حالت کف اصطبل با خاک اره یا کلش پوشانده می شود. این مصالح بعد از چند روز جمع آوری شده و با مواد جدید جایگزین می شود.

حصاربندی به شکل مناسب اجرا شود

فضای اصطبل با استفاده از حصاربندی تقسیم بندی شده و مکان قرارگیری هر یک از اسب ها به شکل اتاقک هایی تعیین می شود. حصاربندی نباید خیلی بلند و یا خیلی کوتاه باشد. ارتفاع حصارها به نحوی انتخاب می شود که اسب ها بتوانند یکدیگر را ببینند. در صورتی که اندازه حصارها پایین تر از حد استاندارد باشد، مشکلاتی از قبیل پریدن اسب، شکستن آنها و فرار کردن پیش می آید.

علاوه بر این مصالحی برای حصاربندی مورد استفاده قرار می گیرد که آسیب و جراحتی به اسب وارد نکند. این کار با استفاده از درختچه، دیوار، تکه های چوب، سیم، سیم خاردار، توری و … قابل اجرا است. هر یک از این موارد معایب و مزایایی دارند و در زمان اجرا باید به آنها توجه نمود. انتخاب هر یک از این موارد به سلیقه اصطبل دار و میزان بودجه اختصاصی بستگی دارد. به طور کل بهترین حصاربندی از نوع پایه های عمودی با اتصال های افقی است.

درب ورودی به صورت استاندارد ساخته شود

درب ورودی یکی از معیارهای ساخت اصطبل اسب محسوب می شود. در وهله اول اینکه درب وردی باید از پهنای کافی برخوردار باشد. با رعایت این کار اسب در زمان ورود یا خروج دچار آسیب و جراحت نمی شود. علاوه بر این درب ورودی اصطبل باید در بهترین موقعیت قرار داده شود. مهم ترین عوامل موثر بر موقعیت درب ورودی عبارتند از:

  • میزان رفت و آمد و ازدحام برای راحتی و سهولت اسب ها در ورود و خروج
  • قابل دید بودن برای افزایش نظارت و مقابله با از دزدی و یا فرار کردن اسب ها

دامداری تیموری ارائه دهنده دام زنده به همراه قصاب به تمام نقاط تهران