تزریق در دام را با رعایت ده نکته طلایی بهبود ببخشید

تزریق در دام

مقاله پیش رو با هدف معرفی انواع روش های حفاظت در دام سالم و مهم ترین نکات پیرامون آن، گردآوری و ارائه شده است. مطالعه این مطلب برای کسانی که به نگهداری و پرورش انواع دام زنده مشغول هستند، مفید خواهد بود.   

عوارض تزریق نادرست در دام

یکی از راه های درمان دام های بیمار، استفاده از داروهای تجویز شده توسط دامپزشک است. داروها به دو شیوه خوراکی و تزریقی در دسترس هستند. تزریق دارو به دام، کار ساده ای نیست و باید توسط فردی که از تخصص کافی برخوردار است، انجام شود. انجام نادرست تزریق در دام عوارض مختلفی به دنبال دارد که درد، آبسه، باقی ماندن جای آن (اسکار)، از جمله این موارد هستند.    

انواع شیوه های تزریق در دام  

تزریق عضلانی   

سوزن مورد استفاده در این روش، باید از طول مناسبی برخوردار باشد؛ به نحویکه قادر باشد با عبور از پوست و لایه های چربی، خود را به عضلات برساند. عقب کشیدن پیستون سوزن، راه حل مناسبی برای اطمینان یافتن از تزریق در محل عضلات است. مشاهده کوچک ترین میزان خون در سرنگ، نشانگر انتخاب اشتباه محل و ضرورت تعویض آن است. محل جدید نباید در شعاع دو و نیم سانتیمتری از محل اولیه قرار بگیرد.     

تزریق زیرپوستی   

سوزن های مورد استفاده در این روش، کوتاه تر از سایر روش ها و از طولی معادل 2.5-1.2 سانتیمتر برخوردار است. برای انجام تزریق زیر پوستی، پوست با دست کشیده و سوزن با زاویه 45-30 درجه وارد آن می شود. بهترین مکان ها برای اجرای این نوع تزریق، گردن و جلو یا کنار کتف دام است.   

تزریق داخل رگی   

این نوع تزریق فقط برای برخی داروهای خاص قابل انجام است. برای آگاهی از مناسبت دارو با تزریق داخل رگی باید به اطلاعات مندرج روی محصول مراجعه نمود.   

مهم ترین نکات تزریق دامی   

  1. هر داروی تزریقی، دستورالعمل خاصی دارد و شیوه استفاده از آن، بر روی محصول درج شده است.   
  2. هر دارو باید در دوز مشخصی تزریق شود. عدم رعایت این اصل، ممکن است خطراتی برای دام به همراه داشته باشد.  
  3. مصرف هر نوع داروی تزریقی، عوارضی برای دام به دنبال دارد. آگاهی از این موضوع و موارد منع مصرف برای هر مصرف کننده، الزامی است.  
  4. آگاهی از تاریخ انقضا، قبل از تزریق در دام و برای اطمینان از فاسد نبودن دارو الزامی است.   
  5. استفاده از گوشت و یا شیر دام بلافاصله بعد از تزریق ممنوع است و باید بین این دو، فاصله زمانی لازم رعایت شود.    
  6. تزریق برای هر حیوان با استفاده از سرسوزن یک بار مصرف، جداگانه و استریل شده انجام می شود. عدم رعایت این نکته موجب انتشار انواع ویروس و شیوع بیماری های مختلف بین گله می شود. ویروس لوسمی گاوی از جمله این موارد است.
  7. در شرایطی که امکان استفاده از سرسوزن های جداگانه برای هر رأس دام فراهم نیست، دسته بندی آنها با صورت ده تایی پیشنهاد می شود.
  8. سوزن های مورد استفاده برای تزریق در دام، قطرهای مختلفی دارند و هر یک برای نوع خاصی از دام به کار می آید. سوزن های باریک تر، به دلیل داشتن آسیب بافتی، درد و نشت دارویی کمتر، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.    
  9. سوزن های مورد استفاده برای تزریق در دام، طول مختلفی دارند و هر یک با هدف نوع خاصی به کار گرفته می شوند. به عنوان مثال، سوزن کوتاه تر، برای دام های جوان و یا تزریق های زیرپوستی، مناسبت بیشتری دارد.    
  10. اختلاط چند داروی تزریقی ممکن است به تغییر ترکیب شیمیایی و یا کاهش اثرگذاری آنها منتهی شود. بنابراین تزریق جداگانه هر دارو در مقایسه با اختلاط آنها عاقلانه تر به نظر می رسد. 

ما به شما بهترین خدمت رسانی را در دام زنده شهرداری را ارائه خواهیم داد، مشتریان ما خرید موفق خود را در گرو همکاری با ما خواهند دید.