خواص دنبلان گوسفند واقعاً از لحاظ علمی اثبات شده است؟

خواص دنبلان گوسفند

دنبلان گوسفند

دنبلان یا دنبالان یک غده چربی است که جزئی از اندام تناسلی دام نر (گاو، گوسفند و بز)، محسوب می شود. این غده سفید و پرچربی، همان بیضه دام است که وزنی در حدود صد گرم دارد. دنبلان به صورت کباب شده، در بسیاری از کشورهای خاورمیانه و مدیترانه به عنوان یک غذای لذیذ و پرطرفدار شناخته می شود. در بسیاری از کشورها دنبلان گاو محبوبیت زیادی دارد. خواص دنبلان گوسفند در ادامه این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است.

خواص دنبلان گوسفند

در رابطه با این غدد، خواصی ذکر شده است که اغلب عامیانه هستند و پشتوانه علمی ندارند. به عنوان مثال بسیاری از افراد معتقدند مصرف دنبلان موجب تقویت اسپرم در مردان می شود که البته از نظر پزشکی ثابت نشده است. لازم به ذکر است که در بسیاری از منابع خواص ذکر شده برای دنبلان رد شده و حتی مضراتی برای آن معرفی شده است. به عنوان مثال این غده ها، آنتی ژن و موارد زائدی دارد که می تواند موجب بیماری در بدن شود.

خواص دنبلان گوسفند یا حرام بودن آن؟

با وجود طعم خاص و لذیذ این غدد، در مصرف آن محدودیت وجود دارد. بخشی از این محدودیت ها شرعی است و به دلیل تحریم خوردن ان در دین و شریعت اسلام، شکل گرفته است. در واقع از منظر دین اسلام، مصرف بخش هایی از بدن گوسفند حرام است که اندام های تناسلی یکی از همین موارد هستند. بر اساس احکام اسلامی، باقی بخش های حرام بدن گوسفند و سایر حیوانات حلال گوشت عبارتند از:
 خونی که در زمان بریدن سر و ذبح کردن از گلوی حیوان خارج می شود
 غده ها و حدقه چشم
 زهره دان (کیسه صفرا)
 آلت تناسلی ماده
 آلت تناسلی نر
 نخاع و زردپی
 ادرار و مدفوع
 بچه دان
 طحال
 مثانه
دلیل اصلی تحریم این بخش ها، ضررها و آسیب هایی است که از سوی مصرف آنها به سلامتی وارد می شود.

نحوه آماده کردن کباب دنبلان

ابتدا کمی دنبلان و جگر گوسفند را تهیه و خرد می کنیم. در هنگام خرد کردن بهتر است قطعات دنبلان را کوچک تر از جگر برش دهیم؛ زیرا برای طبخ به گرمای بیشتری نیاز دارد و دیرتر کباب می شود. برای طعم دار کردن قطعات خرد شده دنبلان و جگر، مقداری سیر خرد شده، روغن زیتون، نمک، فلفل و زیره به آن اضافه می کنیم. سپس آنها را سیخ کرده و روی حرارت قرار می دهیم. البته دنبلان کمی لیز است و باید برای جلوگیری از افتادن قطعات، سیخ را دائم بچرخانیم. بعد از کباب شدن, سیخ ها را از روی حرارت برداشته و در ظرف قرار می دهیم.

با تشکر

دامداری تیموریدام زنده شهرداری گوسفند زنده شهرداری
؛