مزایای روغن دنبه در طب سنتی و طب جدید چیست؟

مزایای روغن دنبه

مزایای روغن دنبه عنوان مقاله ای است که در این بخش برای شما گردآوری و تهیه شده است. اگر شما نیز از مصرف این روغن لذت می برید، ما را تا پایان همراهی کنید.

روغن دنبه

روغن دنبه، نوعی روغن حیوانی است که از دنبلان گوسفند (پی یا دم) به دست می آید. تولید و مصرف این روغن از گذشته های دور در بین مردم رواج داشته و این روند تاکنون حفظ شده است. روغن دنبه در بین بسیاری بیشتر افراد از محبوبیت فوق العاده ای برخوردار است؛ به نحویکه ارزش آن در گذشته فراتر از گوشت بوده است. البته برخی از افراد نیز به واسه بوی خاص آن تمایلی به مصرف آن ندارند. لازم به ذکر است که شیوه های مختلفی برای رفع بوی بد روغن دنبه وجود دارد و این مشکل دائمی نیست.

فواید روغن دنبه

موارد متعددی از توصیه های مصرف روغن دنبه در طب سنتی وجود دارد. بنابراین آنچه از این توصیه ها برمی آید، این است که مصرف این روغن با فوایدی همراه است. مهم ترین مزایای روغن دنبه عبارتند از:

  • تولید انرژی بسیار بالا
  • کمک به کاهش وزن
  • آرامش اعصاب
  • ضد افسردگی

مهم ترین نکات مصرف روغن دنبه

فعالیت بدنی بالا بعد از روغن دنبه

مصرف روغن دنبه باید با فعالیت بدنی سنگین و زیاد همراه باشد. به همین دلیل افرادی که تحرک بدنی پایینی دارند، نباید از این روغن استفاده کنند. در صورت عدم رعایت این نکته، رسوبات روغن دنبه در رگ ها انباشته شده و زمینه بیماری های قلبی عروقی فراهم می شود.

طبع گرم روغن دنبه

روغن دنبه دارای طبع گرم است. به همین دلیل ابوعلی سینا مصرف آن را برای افراد دارای مزاج گرم مناسب میداند. در صورت رعایت این نکته روغن به راحتی هضم شده و مواد مفید آن جذب بدن می شود.

روغن دنبه نوعی روغن جامد

روغن دنبه نوعی روغن جامد محسب می شود. طب سنتی روغن جامد را عامل ایجاد برخی بیماری ها و مشکلات می داند که عبارتند از:

  • افزایش کلسترول
  • افزایش فشار خون
  • افزایش بیماری های قلبی عروقی

کم تحرکی ممنوع

بخش بزرگی از آسیب ایجاد شده توسط روغن های جامد تحت تاثیر کم تحرکی و نداشتن فعالیت بدنی کافی به وجود می آیند. چه بسا افرادی از گذته که تمام عمر خود از این روغن استفاده کرده و در کمال صحت و سلامتی به سنین بالای صد سال رسیده اند. البته این افراد اغلب وقت خود را به کارهای کشاورزی و یا پرورش فروش دام زنده می گذراندند که طبیعتاً جزء مشاغل سنگین قرار دارد. بنابراین شرط استفاده از این روغن، فعالیت سنگین بدنی و سوزاندن آن است.

نحوه تهیه روغن دنبه

روغن دنبه به شکل سنتی و صنعتی قابل تهیه می باشد. در روش سنتی دنبه روی حرارت گرم شده تا به صورت روغن درآید. روغن به دت آمده به این شکل کلسترول بالایی دارد و ممکن است برای سلامتی مضراتی به همراه داشته باشد. بنابراین با احتیاط بیشتری باید از آن استفاده نمود. اما در روغن دنبه صنعتی کلسترول و سایر محتویات آن توسط تکنیک شیمیایی کنترل می شود. به همین دلیل محصول تولیدی برای مصرف مناسب تر خواهد بود.

دامداری برادران تیموری افتخار دارد برای جشن، مهمانی، عروسی، نذری، حجاج، کربلائی، عقیقه یا قربانی حتی برای مصرف با بهترین دام زنده، گوسفند زنده (دام زنده شهرداری) با ذبح اسلامی در خدمت شما مشتریان عزیز پایتختی باشد.