خواص شیر الاغ و مضرات آن را برای سلامتی بیشتر بشناسید

خواص شیر الاغ

این مقاله به بررسی خواص شیر الاغ و مضرات آن اختصاص دارد. اگر شما نیز به دنبال خرید و استفاده از این شیر گران بها هستید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید. دامداری بزرگ تیموری مرجع خرید و فروش دام زنده شهرداری!

الاغ آبستن، پس از گذشت دوازده ماه، زایمان کرده و دوران شیردهی خود را آغاز می کند. شیردهی الاغ از این زمان تا پس از گذشت شش الی هفت ماه، ادامه پیدا می کند. در دوران شیردهی، حجم پستان های الاغ به میزان قابل توجهی افزایش می یابد؛ به نحویکه قادر است حداکثر دو و نیم لیتر شیر را در خود جای دهد. اما میانگین شیردهی روزانه این حیوان کمتر و بین 1 تا 3/1 لیتر متغیر است. شیر الاغ بر مبنای میزان و نوع محتویات خود از قبیل پروتئین، اسید آمینه و لاکتوز، مشابه شیر انسان است.

خواص شیر الاغ

ضد میکروب و ضد باکتری قدرتمند

شیر الاغ به واسطه وجود برخی پروتئین ها مثل لاکتوفرین و لیزیوم، یک ترکیب قدرتمند ضد میکروبی به شمار می رود. بخشی از این پروتئین ها (لیزیوم)، در برابر حرارت و و آنزیم های تجزیه کننده، بدون کوچک ترین آسیب به فعالیت خود ادامه می دهند. به همین دلیل نقش ضد میکروبی این شیر حتی در محیط روده نیز، متوقف نمی شود. شیر الاغ از این جهت شباهت زیادی با شیر انسان دارد. اما در بین انواع دام، این خاصیت فقط مختص شیر الاغ است و در سایر حیوانات (گاو، بز و …) وجود ندارد. شیر الاغ به دلیل خاصیت ضد میکروبی خود، با قیمت بسیار بالا در کشورهای اروپایی، خرید و فروش می شود.

ما به شما بهترین خدمت رسانی در عرضه دام زنده شهرداری را ارائه خواهیم داد، مشتریان ما خرید موفق خود را در گرو همکاری با ما خواهند دید.

کمک به کاهش وزن

شیر الاغ حاوی مقادیر قابل توجهی هورمون تنظیم کننده رشد و فاکتورهای مرتبط با این حوزه است. اسید چرب امگا 3، لپیتن، تری ­یدو تیرونین از جمله این موارد هستند. فاکتورهای مذکور، علاوه بر کمک به متابولیسم بدن، وظیفه تنظیم اشتها را نیز بر عهده دارند. به همین دلیل یکی از خواص شیر الاغ، استفاده از آن به عنوان یک ماده لاغر کننده و کاهش دهنده وزن است. لاغری به دست آمده با مصرف این شیر، به همراه حفظ سطح انرژی و شادابی فرد خواهد بود. نکته قابل توجه دیگر اینکه، شیر الاغ کمترین چربی در بین انواع دام را به خود اختصاص داده است. این موضوع می تواند یک خبر خوب برای افرادی باشد که از مصرف شیر پرچرب اجتناب می کنند.

درمان دندان درد

افراد مبتلا به دندان درد می توانند از این شیر برای تسکین درد خود استفاده کنند. فقط کافیست شیر الاغ را در دهان قرقره کرد.

درمان خون دماغ

یکی از خواص شیر الاغ، درمان خون دماغ است. برای برخورداری از این خاصیت، باید یک الی دو قطره از این شیر را در بینی چکاند. البته انجام این کار مزایای دیگری نیز دارد و برای درمان بی خوابی نیز استفاده می شود.

درمان مسمومیت

شیر الاغ یکی از گزینه هایی است که برای درمان افراد مبتلا به مسمومیت و اسهال مورد استفاده قرار می گیرد.

مضرات شیر الاغ

از لحاظ طبع شناسی، مزاج این نوع شیر سرد است؛ به همین دلیل مصرف آن برای افرادی با این مزاج توصیه نمی شود.