گوسفند نژاد دولان ؛ گرانقیمت ترین گوسفند جهان را بیشتر بشناسید

گوسفند نژاد دولان

تاکنون با خود فکر کرده اید که گوسفند زنده نهایتا چقدر قیمت گذاری می شود؟ قطعا اعداد و ارقام مختلفی به ذهن شما خطور می کند. اما قطعاً مبلغ دو میلیارد و چهارصد هزار تومان به ذهنتان نمی رسد. این مبلغ حیرت آور به هیچ وجه تخیلی نیست و بابت نوع خاصی از گوسفند با عنوان دولان پرداخت می شود. اما دلیل بالا بودن قیمت گوسفند نژاد دولان چیست؟ 

گوسفند نژاد دولان 

از بین نژادهای مختلف دام زنده برخی از آنها به واسطه ویژگی های منحصر بفرد خود جزء بهترین ها به شمار می روند. البته تعداد این نژادها خیلی نیست و از تعداد انگشت های دست فراتر نمی رود. البته این به معنای تقارن دو ویژگی بهترین و گران قیمت ترین در گوسفندان نیست. گوسفند نژاد دولان اگر چه جایی در بین بهترین گوسفندان جهان ندارند اما لقب گرانقیمت ترین گوسفند جهان را به خود اختصاص داده اند. این لقب طی مسابقه ای در منطقه کاشقر چین به این گوسفند نسبت داده شده است.    

مشخصات گوسفند نژاد دولان  

از شاخص ترین ویژگی های گوسفند نژاد دولان می توان موارد زیر را برشمرد: 

  • سر سیاه رنگ دارند.   
  • دم سفید رنگ دارند.  
  • جثه فوق العاده بزرگی دارند.  
  • رنگ پاها تا قسمت زانو سیاه است.  
  • دارای دنبه گردی شکل هستند.  
  • دنبه سفت بوده و حالت آویزان ندارد.  
  • قد (حدفاصل پا تا سر) بلند و حدودا 160 سانتیمتر است.  
  • برخی گوسفندان دولان به خصوص بره ها گودی کمر دارند.  
  • وزن بالایی دارند به نحویکه در سنین شش ماهگی در حدود صد کیلوگرم وزن می گیرند.  

قیمت گذاری گوسفند نژاد دولان  

کشور چین و منطقه کاشقر محل اصلی پرورش گوسفندان دولان است. سرشماری های صورت گرفته نشان می دهد که تعداد این گوسفندان در جهان اندک و در حدود هزار رأس می باشد. قیمت این نوع گوسفندان ثابت نیست؛ اما سایت های خرید و فروش دام زنده قیمت آن را یک میلیون و چهارصد هزار پوند تعیین کرده اند. با یک حساب سرانگشتی با رقم حیرت آور بیست و هشت میلیارد تونان مواجه خواهید شد.

تاکنون دلایل مختلفی برای قیمت بالای گوسفند دولان عنوان شده که مهم ترین آنها رنگ خاص بدن، ویژگی های ژنتیکی و تعداد کم است. خریداران گوسفند دولان به دلیل قیمت بالا اغلب از قشر ثروتمند هستند که اغلب به شکل شراکتی اقدام به تهیه آن می کنند.

ما به شما بهترین خدمت رسانی در مرکز عرضه دام شهرداری را ارائه خواهیم داد، مشتریان ما خرید موفق خود را در گرو همکاری با ما خواهند دید.

هدف از خرید گوسفند دولان  

هدف اصلی از خرید این نوع گوسفند، پرورش برای به دست آوردن اسپرم آن است. اسپرم و نطفه این نژاد با قیمتی معادل پنج الی شش میلیارد تومان به فروش می رسد. اسپرم این گوسفند در فرآیند تلقیح مصنوعی به کار گرفته می شود. البته هدف همه خریداران اسپرم گیری نیست و بسیاری با هدف سرمایه گذاری اقدام به این کار می کنند. جالب است بدانید که قیمت این گوسفندان دائم در حال افزایش است. پس طبیعی است که بسیاری از ساکنان شهر کاشقر برای چند برابر کردن سرمایه خود اقدام به خرید کنند. تا جایی که برخی افراد در این زمینه عنوان پرسود ترین موجود روی کره زمین را به این حیوانات داده اند.