نژاد گاو آبی بلژیکی چه برتری هایی نسبت به سایر نژادها دارد؟

نژاد گاو آبی بلژیکی

گاوها نژادهای مختلفی دارند که خاستگاه هر یک از آنها به منطقه ای خاص بازمی گردد. نژاد گاو زنده آبی بلژیکی یکی از این موارد است که در این مقاله به آن پرداخته شده است. تا پایان مطلب همراهمان باشید.

مشخصات نژاد گاو آبی بلژیکی

گاوها در نژادهای مختلف گوشتی و شیری دسته بندی می شوند. نژاد گاو آبی بلژیکی یکی از گاو گوشتی به شمار می رود که در نوع خود جزء بهترین ها است. این نژاد حاصل پیوند و ترکیب گاوهای اصیل با یکدیگر است. اولین نمونه های این نژاد در کشور بلژیک مشاهده شده اند؛ به همین دلیل از نام این کشور برای نامگذاری آن استفاده شده است.

دانشمندان در طول سالیان متمادی بر روی این نژاد دام ، تحقیقات گسترده ای انجام داده و تلاش خود را برای پیوند، اصلاح و بهبود آن به کار بسته اند. نتیجه این تلاش های 70 الی 80 ساله تولید نژادی با مشخصات زیر است:

افزایش وزن سریع تر

وزن گیری بسیار سریع انجام می شود؛ به نحویکه گوساله نر در سن دوازده ماهگی حدود 500 کیلو و در سن بیست و چهارماهگی حدود 800 کیلوگرم وزن می گیرد.

گوشت مرغوب و یک دست

بدن این گاوها بسیار عظیم الجثه و تمامی بخش های آن عضلانی می باشد. در رابطه با گوشت هم باید گفت که بسیار یک دست، خالص و باکیفیت است. خوب است بدانید که 69 درصد از لاشه این گاوها را گوشت تشکیل داده است. همچنن درصد چربی و پی گوشت این حیوانات بسیار ناچیز و در حد صفر است.

بهبود وضعیت تولید مثل

گاو نژاد آبی بلژیکی، بسیار سریع تر از سایر نژادها به سن تولید مثل می رسند؛ به نحویکه این دوران از سن بیست و چهارماهگی آغاز می شود. این گاوها توانایی تولید مثل بالایی دارند. به عبارتی تونایی زایش های متوالی با فاصله زمانی 12-10 ماه یکی از قابلیت های این نژاد است که نمی توان از آن چشم پوشی کرد. لازم به ذکر است که مشکلاتی از قبیل زایمان های سخت، سزارین و یا نازایی به ندرت در این نژاد مشاهده می شود.

مقاومت بالا

نژاد گاو آبی بلژیکی، قادر است خود را نسبت به انواع و اقسام شرایط آب و هوایی سازگار کند. علاوه بر این مقاومت بدنی این گاوها در برابر عوامل بیماری زا بسیار بالاست. به همین دلیل کمتر از سایر نژادها به بیماری های دامی مبتلا می شوند.

تلقیح مصنوعی در نژاد گاو بلژیکی

وجود نقاط قوت فراوان در این نژاد، موجب شده تا بسیاری از دامداران به دنبال پیوند آن با سایر نژادهای محلی باشند. به همین دلیل نطفه های نژاد بلژیکی را از قبل تهیه نموده و در زمان مناسب سایر نژادها را با استفاده از آن بارور می کنند. به این ترتیب تلقیح مصنوعی با یک نژاد اصیل، برای بهبود مشخصات انواع نژادهای گاوی به کار گرفته می شود. تلقیح مصنوعی با نژاد گاو بلژیکی، مزایای بسیاری دارد که مهم ترین آنها عبارتند از:

  • افزایش تولیدات دامی خصوصاً گوشت
  • افزایش کیفیت گوشت
  • افزایش سرعت رشد
  • افزایش سود آوری

جهت اطلاع از آخرین اخبار دام زنده با ما همراه شوید.