مزایای علوفه های زمستانی برای دامداری را بهتر بشناسید

مزایای علوفه های زمستانی

تاکنون مطالعات مختلفی در رابطه با مزایای علوفه های زمستانی انجام شده و تمامی نکات پیرامون کشت صحیح آن مورد بررسی قرار گرفته است. این مقاله به تشریح این مزایا و نکات اختصاص دارد. با ما در ادامه مطلب همراه باشید. دامداری تیموری ما به مشتریان خود مطمئن ترین قیمت دام کشتار را ارائه میدهیم!

علوفه های زمستانی

علوفه یکی از مهم ترین بخش های تشکیل دهنده جیره غذایی دام زنده محسوب می شود. گیاهان کشت شده که به عنوان علوفه مورد استفاده قرار می گیرند، می توانند در هر فصلی کاشته و برداشت شوند. برخی از کشاورزان برای بهره مندی از مزایای علوفه های زمستانی، به پرورش این گیاهان روی می آورند. علوفه های زمستانی در فصول سرد سال، کاشته می شوند؛ اما رشد و تولید آنها، تنها مختص فصول سرد نیست. در واقع بخش کوتاهی از مرحله رشد این نوع علوفه در فصل پاییز و زمستان انجام می شود و ادامه آن به بهار ختم می گردد.

موارد مختلفی از دانه ها برای کاشت در فصل زمستان مناسب هستند. چچم و دانه های کوچکی از قبیل جو، گندم و چاودار از جمله این مواردند. البته کشاورز در انتخاب هر یک از این دانه ها مختار نیست و باید پارامترهای مختلفی را مد نظر داشته باشد. از جمله این پارامترها، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • وضعیت آب و هوایی
  • موقعیت جغرافیایی
  • میزان بارش ها
  • وضعیت خاک
  • اهداف تولید
  • زمان برداشت

مهم ترین نکات در کاشت علوفه های زمستانی

  • تولید کننده باید شرایط محیط را به دقت بررسی نموده و یک دانه مناسب با وضعیت آب و هوایی منطقه انتخاب کند.
  • خاک محل کشت دانه باید تحت آزمایش قرار گرفته و بعد از آگاهی از نقاط ضعف و قوت، تمامی توصیه های متخصص برای بهبود آن، اجرا شود.
  • عمقِ کاشتِ دانه، موضوع دیگری است که باید برای دستیابی به موفقیت در جوانه زنی به آن توجه نمود. عمق کاشت دانه ها با یکدیگر متفاوت است؛ به نحویکه دانه های کوچک در عمق سه سانتی متری و دانه های بزرگ تر در اعماق یک سانتی متری قرار می گیرند.
  • کوددهی مناسب و به اندازه، موضوع دیگری است که نباید از آن غفلت شود. نیتروژن، پتاسیم و فسفر از جمله شاخص ترین کودهای مورد استفاده در کاشت علوفه های زمستانی به شمار می روند. تولید کننده، باید برای دستیابی به بهترین و مناسب ترین  کود با متخصصین کشاورزی و یا افراد باتجربه مشورت کند.

مزایای علوفه های زمستانی

یکی از مزایای علوفه های زمستانی، کاهش هزینه های دامداری است؛ به نحویکه طبق آمار و ارقام به دست آمده، هزینه های تمام شده کاشت و برداشت علوفه های زمستانی در مقایسه با سایر علوفه ها (مثل یونجه) بسیار پایین تر است. علاوه بر این، علوفه های زمستانی از پروتئین و انرژی خوبی برخوردار هستند و حتی می توانند به عنوان جایگزین مکمل های غذایی مورد استفاده قرار گیرند.

دام های تغذیه شده با این علوفه ها افزایش وزن قابل توجهی دارند؛ به همین دلیل این موضوع از لحاظ تولید فرآورده های دامی حائز اهمیت است. البته دسترسی گاوهای آبستن به علوفه های زمستانی باید محدود و به چند ساعت در روز کاهش یابد؛ در غیر اینصورت دچار افزایش وزن شده و زایمان آن با مشکل روبرو می شود.

دامداری تیموری : همه تلاشمان را در ارائه موفقیت آمیز توزیع دام زنده بهداشتی شهرداری خواهد بود!