مراقبت های گاو آبستن شامل چه مواردی می شود؟

مراقبت های گاو آبستن

دامداری بزرگ تیموری مرجع خرید و فروش گوسفند زنده شهرداری

با نزدیک شدن گاو زنده به زمان زایمان، استرس و تنش های دام افزایش پیدا می کند. در این برهه از زمان گاو وارد مرحله جدیدی از زندگی شده و به همین دلیل این زمان، دوران انتقال نامیده می شود. دوران انتقال برای گاو با برخی تغییرات بیولوژیکی همراه است تا ساختار بدن برای زایمان و شیردهی آماده شود. این دوران در زندگی گاو حساسیت بالایی داشته و با ‎بارداری گاو این دوران و مراقبت های گاو آبستن نکاتی وجود دارد که مهم ترین آنها در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است.      

مراقبت های گاو آبستن

تغذیه گاو قبل از زایمان    

در رابطه با میزان ماده خشک مورد نیاز گاو و تلیسه، مقادیر مشخص و ثابتی وجود ندارد و مقدار آن از یک گاو  به گاو دیگر، متفاوت است. به طور کلی مقدار ماده خشک استفاده شده در گاو باردار، 1.1 تا 1.7 درصد وزن بدن گاو است. البته این میزان با نزدیک شدن به زمان زایمان افزایش می یابد. دلیل افزایش را می توان به رشد بهتر جنین نسبت داد. آمادگی سیستم پستان برای تولید شیر نیز یکی دیگر از دلایل نیاز بیشتر گاو به مواد غذایی است.     

محل نگهداری گاو باردار    

گاوها با نزدیک شدن به زمان زایمان دچار تنش بیشتری شده و از همین رو به محیط بازتری نیاز دارند. بنابراین نباید در محل نگهداری این گاوها، میزان تراکم را افزایش داد. معمولا گاوها در دوران انتقال در جایگاه های Free-stall نگهداری می شوند. در صورت نبود این جایگاه ها، محلی باز با مساحت 30 متر مربع برای نگهداری گاو اختصاص دهید.      

جابجایی بیش از حد  گاو باردار

گاو در دوران انتقال به میزان بالایی استرس داشته و شما وظیفه دارید آن را کنترل یا کاهش دهید. جابجایی بیش از حد و بی مورد بر تنش ها اثر منفی داشته و گاو را آشفته تر می کند.     

تغییر خوراک  گاو باردار

تغییر تغذیه و خوراک یکی دیگر از رفتارهای اشتباه در نگهداری گاوهای باردار است. دوران انتقال زمان مناسبی برای استفاده از مواد غذایی خراب یا بدخوراک مثل علوفه کپک زده، چربی، پودر خون و … نیست.     

استفاده از خوراک کاملاً مخلوط شده  

گاو در هر دوره از زندگی به مواد غذایی خاصی نیاز دارد. به عنوان مثال ممکن است کارشناس مربوطه، قصد استفاده از برخی مکمل ها یا افزودنی ها را به جیره غذایی گاو باردار داشته باشد. در این صورت باید افزودنی به صورت کامل با وعده غذایی مخلوط شده تا حیوان توانایی جداسازی آن را نداشته باشد. این راهکار برای استفاده انواع افزودنی ها از جمله موارد بد خوراک کاربرد دارد. علاوه بر این، مخلوط کردن کامل غذا، از مصرف بیش از حد کنسانتره و نشاسته توسط گاو جلوگیری می کند.      

دور کردن گاو باردار از تنش گرمایی    

محل نگهداری گاو در دوران انتقال از لحاظ دمایی نیز اهمیت فوق العاده ای دارد. افراد مسئول موظفند گرمای محیط را کنترل و از افزایش شدید دما و ایجاد تنش گرمایی در گاو جلوگیری کنند.