سزارین در گاو و گوسفند به چه شیوه ای انجام می شود؟

سزارین در گاو و گوسفند

جهت دریافت استعلام قیمت روز گوسفند زنده با ما در ارتباط شوید.

هدف ما از گردآوری و ارائه این مقاله، تشریح فرآیند سزارین در گاو و گوسفند است. اگر شما نیز جزء علاقمندان به این مطالب هستید، ما را تا پایان همراهی کنید.   

گاهی اوقات زایمان دام های آبستن، تحت تاثیر عوامل مختلفی از قبیل تغذیه نادرست، دچار اختلال می شود. در این شرایط، تنها راه حل جایگزینی سزارین به جای زایمان طبیعی است. فرآیند سزارین در گاو و گوسفند، مشابه انسان انجام می شود؛ با این تفاوت که محل برش داده شده به سمت چپ شکم منتقل می شود.   

نحوه انجام سزارین در گاو و گوسفند  

انجام سزارین در دام کاملاً تخصصی است و باید توسط دامپزشک انجام شود. مراحل انجام این کار به شرح زیر است: 

مقید کردن دام

ابتدا دام از لحاظ فیزیکی مقید و آماده می شود. مقید کردن دام به معنای نزدیک شدن به دام برای شروع کار است. البته گاو و گوسفند آبستن در این شرایط بسیار ناآرام است و ممکن است به اطرافیان صدمه وارد کند. به همین دلیل مقید کردن  باید با احتیاط انجام شود.    

ضدعفونی کردن و بی حسی

سمت چپ شکم دام با استفاده از بتادین ضدعفونی می شود. سپس بی حسی آن با استفاده از لیدوکائین به صورت موضعی انجام می گیرد. مقدار داروی بی حسی مورد نیاز برای این کار در دام های مختلف، متفاوت و به جثه حیوان بستگی دارد. طبیعتاً با بزرگ تر شدن جثه، لیدوکائین بیشتری نیاز خواهد بود. مدت زمان بین استفاده از دارو و رسیدن به بی حسی کامل در گاو و گوسفند، بین ده الی پانزده دقیقه متغیر است.   

برش سمت چپ شکم

یکی از حساس ترین بخش کار در سزارین در گاو و گوسفند ایجاد برش است که با ابزار خاصی انجام می شود. به همین منظور لایه های مختلف شکم برش داده شده که از خارج به داخل عبارتند از: 

  • عضلات مورب خارجی و داخلی  
  • عضلات مستقیم  
  • عضلات عرضی  
  • پرده صفاق  
  • رحم؛ برش ایجاد شده روی رحم باید متناسب با جثه حیوان باشد. ابعاد برش برای گاو معادل بیست و برای گوسفند ده سانتیمتر است.   

خروج گوساله یا بره

گوساله یا بره زنده از رحم خارج شده و بلافاصله اقدامات لازم برای ضدعفونی کردنِ بندناف انجام می شود. این اقدامات با هدف حفظ سلامتِ دامِ متولد شده صورت می گیرد. بلافاصله تعداد مشخصی ابلت تتراسایکلین (بر اساس نوع حیوان آبستن)، درون رحم قرار گرفته تا عملیات ضدعفونی کردن این فضا به درستی انجام شود.   

بخیه کردن محل برش

در این مرحله، بخیه محل برش داده شده انجام می شود. البته همانطور که اشاره شد شکم گاو و گوسفند، لایه های مختلفی دارد که الگوی بخیه هر یک با دیگری متفاوت است. این الگوها عبارتند از:  

  • رحم؛ لمبرت یا کوشینگ  
  • صفاق، عضلات مستقیم و عضلات عرضی؛ ساده  
  • عضلات مورب داخلی و خارجی؛ ساده  
  • پوست گاو یا گوسفند؛ توشکی افقی     

کنترل عفونت در محل بخیه

یکی از مهم ترین اقدامات در سزارین در گاو و گوسفند، کنترل عفونت محل بخیه شده است.دامپزشک، بعد از زایمان و به منزله کنترل عفونت در محل جراحی شده، استفاده از آنتی بیوتیک را تجویز می کند. آموکسی سیلین و پن استرپ از جمله شاخص ترین این داروها هستند. لازم به ذکر است که در برخی موارد برای دام های سزارین کرده، داروهای ضدالتهاب تجویز می شود. استفاده از این داروها ممکن است دوران بهبودی را طولانی تر از حد معمول کند.