پرورش گوسفند در اسلام با چه محاسنی همراه است؟

پرورش گوسفند در اسلام

این مقاله به بررسی پرورش گوسفند در اسلام و محاسن انجام این کار اختصاص دارد. مطالعه این مطلب برای کسانی که قصد خرید گوسفند دارند، توصیه می شود.    

پرورش گوسفند

گوسفند یکی از حیوان اهلی و حلال گوشت است که سابقه پرورش و استفاده از آن به هزاران سال پیش بازمی گردد. انسان ها در زمان های قدیم  با استفاده از فرآورده های گوسفندی از قبیل شیر، گوشت، پشم و پوست، لازمه های زندگی خود را تهیه می کردند.

پرورش این حیوان به واسطه فرآورده های مختلف تولید شده از آن، بسیار اقتصادی است. به همین دلیل بسیاری از افراد به پرورش گوسفند روی آورده اند. لازم به ذکر است که پرورش این حیوان در مقایسه با سایر دام و طیور کم هزینه تر و مقرون بصرفه تر است.

این موضوع زمانی تحقق می یابد که جایگاهی مناسب برای نگهداری گوسفندان تعبیه شود. تأمین مکان مناسب، تنها لازمه این کار نیست و باید تأسیسات فنی، آخور، سایبان، آبشخور و … نیز به شکل اصولی طراحی و ساخته شوند. رعایت تمامی این موارد موجب کاهش هزینه های نگهداری گوسفند و افزایش تولید شیر، گوشت و پشم می شود.    

پرورش گوسفند در اسلام   

پرورش گوسفند به دلیل فواید بسیار زیادی که برای صاحب خود به همراه می آورد، مورد تأیید همه ادیان الهی است. دین اسلام نیز به این موضوع توجه ویژه ای داشته است. روایات مختلفی در این زمینه وجود دارند که به نکات زیر اشاره دارند:  

  • گوسفند یکی از حیوانات بهشتی است.   
  • گوسفند به عنوان بهترین مال و دارایی شناخته می شود.   
  • فرشتگان خانه هایی را که محل نگهداری گوسفند  هستند، تقدیس و پاک می کنند.
  • فرشتگان به خانه هایی که محل نگهداری و پرورش گوسفندان هستند، رفت و آمد کرده و ساکنان آن را پاک می کنند.   
  • فرشتگان محافظت از خانه هایی که در آنها سی گوسفند و یا بیشتر نگهداری می شود را بر عهده دارد. 
  • فرشتگان دو بار در روز، برای ساکنان خانه های دارای گوسفند شیرده، طلب خیر و برکت می کنند.   
  • نگهداری و پرورش گوسفند شیر ده، زمینه ساز ورود خیر و برکت به خانه است.    
  • سه برکت از دید رسول اکرم (ص)، آب، آتش و گوسفندان هستند.   
  • نگهداری گوسفند، فقر را از بین می برد.

سنت قربانی کردن

ذبح و قربانی کردن گوسفند، یکی از سنت های دین اسلام است که در برخی مناسبت های خاص (مثل عید قربان و ایام ماه محرم و صفر)، انجام می شود. در این ایام، گوسفند ذبح و بین افراد نیازمند تقسیم می شود. عقیقه کردن یکی دیگر از این سنت ها است که برای رفع بلا از  کودکان تازه متولد شده به کار گرفته می شود. نحوه انجام کار، خرید گوسفند و قربانی کردن آن در هفتمین روز از تولد کودک است؛ به نحویکه حداقل ده نیازمند باید از گوشت گوسفند قربانی شده برخوردار شوند.    

مجموعه دامداری قائم، یکی از مراکز فعال در زمینه پرورش و عرضه گوسفند زنده و سالم است. کارشناسان ما به صورت شبانه روزی آماده پاسخگویی به تماس مشتریان و ثبت درخواست آنها هستند. فقط کافیست به سایت ما مراجعه نموده و از طریق شماره های موجود، نژاد گوسفند، وزن و ویژگی های مدنظر خود را اطلاع دهید. گوسفند خریداری شده در اسرع وقت به همراه باسکول و قصاب به محل تعیین شده توسط شما ارسال می شود.