صادرات دام زنده نیازمند اخذ چه مجوزهایی است؟

صادرات دام زنده

اگر به پرورش انواع دام مشغول هستید؛
اگر قصد دارید وارد بازارهای جهانی خرید و فروش انواع دام شوید؛
اگر برای بهبود وضعیت اقتصادی واحد خود به دنبال صادر کردن انواع دام هستید؛
خواندن این مطلب را از دست ندهید. البته لازمه این کار اخذ مجوزهای صادرات انواع دام زنده است که چگونگی آنها در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است.

مجوزهای صادرات دام زنده

گوشت به عنوان یکی از کالاهای استراتژیک همه کشورها به شما می رود. به همین دلیل مدیریت بازار گوشت یکی از وظایف اصلی مسئولان مربوطه به شمار می رود. در برخی شرایط و با توجه به وضعیت بازار، مسئولان صادرات انواع دام زنده را آژاد اعلام می کنند. دامداران نیز از این شرایط استفاده کرده و برای بهبود وضعیت اقتصادی واحد خود اقدام به صادرات گاو،گوسفند و … می کنند. این کار موجب رونق تولید و ارزآوری برای کشور می شود.

مجوزهای لازم برای صادرات دام زنده عبارتند از:

  • استعلام از سازمان جهاد استان در رابطه با نژاد دام های صادراتی
  • استعلام از سازمان جهاد استان در رابطه با میزان قرنطینه دام صادراتی
  • تاییدیه اداره دامپزشکی محل در رابطه با محل قرنطینه
  • ارائه پروانه معتبر برای واحد دامداری
  • قرارداد اجاره دامداری یا مدارک احراز مالکیت
  • موافقت نامه دامپزشکی کشور مقصد برای پذیرش محموله

مراحل اخذ مجوز صادرات دام زنده

مرحله اول

ابتدا محل مورد تایید اداره دامپزشکی را برای قرنطینه دام ها آماده سازی نموده و دام ها به آنجا هدایت می شوند. همزمان پلاک زنی دام ها و ثبت آنها در سامانه مخصوص نیز انجام می شود. برخی کشورها برای قرنطینه مدت زمان مشخصی را ذکر می کنند. دامدار در صورت ارسال دام زنده به این کشورها، موظف به رعایت بازه زمانی ذکر شده است. برخی دیگر از کشورها نیز زمان خاصی را برای قرنطینه ذکر نمی کنند. در چنین وضعیتی، دامدار باید به مدت پانزده روز حیوانات را قرنطینه نماید. لازم به ذکر است که در طی این مدت، اداره دامپزشکی باید بر وضعیت بهداشتی محل قرنطینه و سلامت دام ها نظارت داشته باشد.

مرحله دوم

اداره دامپزشکی محل با پایان مدت قرنطینه، وضعیت محل را از لحاظ بهداشتی تایید نموده و آن را به اداره دامپزشکی استان ابلاغ می کند.

مرحله سوم

دامدار به سامانه ن مراجعه نموده و تمامی تاییدیه ها و مدارک خود را در آن ثبت می کند. سپس گواهی بهداشت لاتین و گواهی بهداشت حمل و نقل صادراتی برای او صادر می شود.

مرحله چهارم

دامدار پس از صدور گواهی های فوق اقدام به خروج دام از محل قرنطینه می کند. البته خودروی حمل دام زنده باید کد رهگیری داشته باشد و زمان دقیق خروج و تحویل بار آن ثبت شود.   

نکته !!!

یکی از مشکلات صادرکنندگان دام زنده به مرجوع شدن محموله بازمی گردد. ممکن است دام های صادر شده به دلایل مختلف توسط کشور مقصد بازگردانده شود. در این وضعیت، هزینه های زیادی به دامدار تحمیل می شود که هزینه حمل و نقل یکی از آنهاست. علاوه براین محموله مرجوعی اجازه ورود به بازارهای داخلی را ندارد و همین موضوع مشکلات را دو چندان می کند. به همین دلیل دامدار به ناچار آن را به قیمتی بسیار پایین به تولید کنندگان فرآورده های گوشتی واگذار می کند.