فواید مکمل چربی غذای دام شامل چه مواردی می باشد؟

فواید مکمل چربی غذای دام

با سلام خدمت همراهان وب سایت در این قسمت از مقالات مجموعه دامداری تیموری قصد داریم به فواید فواید مکمل چربی غذای دام بپردازیم.

فواید مکمل چربی غذای دام

گنجاندن چربی به مقدار متناسب در کنسانتره ویژگیهای آن را برای حمل و نقل توسعه می دهد. آن هم بدین علت می باشد که چربی باعث می شود مواد به صورت گرده و یا پودر از آن بیرون نگردند . بدین منظور  مقدار متوسط چربی سایش تجهیزات و ماشین آلات حمل و نقل خوراکی را تقلیل می بخشد.

  • امکان افزونی جذب ویتامین ها توسط مکمل های چربی
  • خوش خوراک تر کردن جیره و افزایش اشتها
  • حاوی ویتامین های محلول درون چربی
  • گوساله به میزان بالایی از انرژی نیاز دارد به همین سبب ۱۰ الی ۲۵ درصد این نشخوار کنند گان می بایست متشکل از چربی باشد. همچنین اگر گاو افزون بر علف بیش از حد کنسانتره مصرف نماید ، انقباضات  طبیعی درون شکمبه ان افت می یابد و این امر پیامدها و نتایج نا مقبولی را همانند: ایجاد بعضی از نابسامانی های متابولیکی ، خصوصا در دوران زایمان و شیردهی در پی دارد.
  • یکی دیگر از جنبه های مثبت این کار اسیدهای چرب ضروری برای بدن موجود در پودر چربی می باشد که میبایست در جیره موجود باشد. مشخصه های  فقدان یکی از اصلی ترین اسیدهای چرب (لینولئک) در گوساله ای که جیره ای بدون این اسید چرب ضروری برای بدنشان مصرف نمودند به گونه ی زیر می باشد: موی خشک شده و دراز ،ریزش بیش از حد مو ، اسهال ،کاهش رشد ،شوره فلسفی

بالا بودن میزان غلات و بالعکس پایین بودن میزان فیبر چه پیامدی در پی دارد؟

اگر در جیره میزان غلات زیاد و فیبر پایین باشد به علت کمبود فیبر و افت حرکت سیستم گوارشی ممکن است موجب بیماری جا به جایی شیردان شود.

همچنین به علت تسریع در مخمر ساختن  غلات و همینطور فرآوری اسید لاکتیک سبب نابودی بعضی میکروارگانیسم های ضروری و سود بخش در شکمبه گردیده و بالانس اکولوژیکی شکمبه را دچار مشکل می نماید. علاوه بر آن اسیدیه زیاد و افت pH شکمبه سبب پیدایش عارضه اسیب اسیدوز و در پی آن لنگش علی الخصوص درون دام زنده با تولید بالا می شود . شکمبه  حاوی لایه های متعددی است که یک لایه آن مرتبط با ذرات بزرگ علوفه می باشد.

 وظایف لایه ذرات بزرگ علف موجود در شکمبه

این لایه وظیفه بسیار  مهمی را در محافظت از  تخمیر به موقع درون شکمبه دارا می باشد . وظیفه این لایه مهیا ساختن لقمه برای نشخوار می باشد. که موجب خرد شدن مقدار ذرات علوفات و  دانه های موجود در قطع های علوفه می گردد.

با استفاده از کنسانتره مشتمل غلات زیاد به علت احتیاج بیش از حد دام علی الخصوص کار مایه این سیستم به هم میریزد همچنین در صورت پیدایش اسیدوز سبب افت استفاده مواد خشک ، انقطاع نشخوار ، و همینطور آشکاز شدن اختلالاتی گوارشی و متابولیکی می شود.

 سایر فواید مکمل چربی غذای دام

(اسید لینولنیک ، اسید اراشیدونیک ،اسید لینولئیک) برای دام می باشد . که این امر در تولید مثل و همچنین سوخت و ساز بدن تاثیر بسزایی دارد . همچنین به علت تخمیر بسیار زیاد اندکی از  انرژی غلات به شکل گاز متان از معرض رها می گردد و بعد از راه شکمبه و همچنین سیستم تنفسی مانند اروغ زدن دفع می گردد.این  مسئله سبب افزون بر کار اضافه بر سازمان راندمان گوارش و همینطور تبذیر انرژی غذا می گردد.

میزان گنجاندن مکمل چربی

اضافه کردن مکمل های حاوی چربی در سطوح ۸الی ۱۰  درصد (طبق ماده ی خشک)به جیره ی دام منتهی به افت تمام اسیدهای چرب فرار گردیده و این امر سبب می شود که از تولید گاز متان درون شکمبه جلوگیری گردد.

از دیگر فواید آن

مقداری از انرژی موجود در غلات درون جیره به صورت گاز متان از دسترس دام خارج می شود. و این امر به علت تخمیر شدید رخ می دهد و از طریق جذب از دیواره شکمبه و یا دفع از راه دستگاه تنفس (آروغ زدن) دفع می گردد .که این مسئله هم باعث به هدر رفتن انرژی غذا به صورت گاز متان و هم منجر به کار اضافه بر سازمان عملکرد  هاضمه و همچنین دستگاه تنفس برای دفع این گاز ها می شود که اگر ما مکمل های چربی در سطوح ۸-۱۰  درصد (طبق میزان ماده ی خشک) را به جیره اضافه نماییم این امر سبب افت مجموع اسیدهای چرب فرار شده و از تولید گاز متان در شکمبه جلوگیری به عمل می آید.

از خواص دیگر مکمل های چربی تولید اسیدهای چرب ضروری که شامل : اسید لینولئیک ،اسید لینولنیک و اسید آراشیدونیک است  که این مسئله در متابولیسم و همچنین تولید مثل اثرات فراوانی داراست.

سپاس از اینکه شما کاربر عزیز در این مطلب با ما همراه بودید.

مجموعه دامداری تیموری ، بزرگترین مرکز فروش گوسفند زنده و گوساله با نازلترین قیمت همراه با قصاب تحویل در محل ، شبانه روزی به تمام نقاط تهران با پلاک رسمی در عرضه بهداشتی دام دامداران تلاش می کند علاوه بر تامین سلامت شهروندان در سالم نگهداشتن دام زنده نیز گام موثری را بردارد.