راه اندازی یک مزرعه ؛ کاری پرسود و پربازده برای علاقمندان!

راه اندازی یک مزرعه

اگر یک تکه زمین خارج از شهر داشته اما به دنبال یک ایده برای استفاده از آن هستید؛
اگر مدت زمان طولانی به دنبل یافتن یک شغل مناسب هستید؛
اگر به کار تولید علاقمند هستید؛
مطالعه این مطلب را از دست ندهید. نحوه راه اندازی یک مزرعه در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است.

راه اندازی یک مزرعه

امروزه قیمت فرآورده های دام زنده، کشاورزی با گذشته تفاوت های بسیاری پیدا کرده است. مححصولاتی که در گذشته با قیمت های بسیار پایین به فروش می رفتند، امروزه با قیمت چند برابری خواهان پیدا کرده است. حتی در مواردی که محصول ارگانیک و بدون استفاده از مواد شیمیایی تولید شود، محصولات شما قبل از عرضه به بازر به فروش می روند. به همین دلیل پرورش و نگهداری انواع دام و طیور و محصولات کاورزی به یک حرفه پرسود تبدیل شده است. لازمه این کار یک تکه زمین خارج از شهر و طراحی اصولی آن است. مزرعه دار قبل از هر اقدامی نیاز به برنامه ریزی دارد تا تقسیم بندی زمین را بر اساس آن انجام دهد.

یک مزرعه اصولی می تواند بخش های زیر را در بر بگیرد:

  • محل نگهداری دام (آغل)
  • محل نگهداری انواع طیور از قبیل مرغ، خروس و …
  • محل کاشت علوفه دامی
  • محل نگهداری آذوقه دام و طیور
  • محل کاشت درختان
  • محل کاشت سبزیجات
  • محل پرورش زالو، خرگوش، ماهی، کروکودیل و …

نگهداری انواع دام در مزرعه

مزرعه دار می تواند بر حسب علاقه به پرورش انواع دام از قبیل گاو، گوسفند، بز و حتی شتر روی آورد. البته هر یک از موارد فوق نژادهای مختلفی را شامل می شود و هر یک بر اساس نوع فرآورده تولیدی (شیر، گوشت یا پشم) از هم تفکیک می شوند. بنابراین خرید هر یک از نژادهای دامی به هدف مزرعه دار از پرواربندی بستگی دارد.

یکی از نکات قابل توجه در این زمینه، زمان عرضه بره ها به بازار است که اوایل فصل تابستان و بعد از اتمام دوران شیرخواردگی می باشد. در این زمان، مزرعه دار بر اسا بودجه خود اقدام به خرید بره ها کرده و حدود شش ماه آنها را پرورش می دهد. پس از ی این مدت، بره ها پروار شده و آماده عرضه به بازار می شوند که با توجه به قیمت حال حاضر گوشت، قطعاً سودآوری خوبی به همراه خواهد داشت. علاوه بر این بره های ماده می توانند برای توسعه و گسترش گله مود استفاده قرار گیرند.

پرورش الاغ در مزرعه

الاغ یکی دیگر از حیواناتی ات که نگهداری از آن فواید بسیاری را نصیب مزرعه دار می کند. مهم ترین فرآورده الاغ شیر است که با قیمتی چند برابر شیر گاو یا گوسفند به فروش می رسد. اگرچه این شیر در اسلام مکروه است اما برای درمان برخی بیماری های تنفسی مورد استفاده قرار می گیرد. فرآورده های حاصل از این شیر مثل پنیر در بسیاری از کشورها خواهان داشته و با قیمت بالا خرید و فروش می شود. حتی فضولات این حیوان نیز که عنبر نساء نام دارد در طب سنتی به کار گرفته می شود.