شغل قصابی به چه دلیل جزء مشاغل مکروه قرار می گیرد؟

شغل قصابی

چرا شغل قصابی مکروه است و با این حکم تکلیف کسانی که به این کار مشغول هستند، چه می شود؟ برای پاسخ به این سوال ما را تا پایان همراهی کنید.

مشاغل در دین اسلام

اسلام کامل ترین دین الهی است و تنها به مسائل عبادی نپرداخته است. بلکه همه جوانب زندگی فردی و اجتماعی انسان ها را مودر توجه قرار داده است. شغل و پیشه، یکی از این موارد است که اسلام به صورت جدی در رابطه با آن اظهار نظر نموده است. مهم ترین نکته در این رابطه، حلال بودن درآمد حاصل از شغل و کسب و کار است.

در کنار این اصل، آثار شغل بر روح و روان انسان ها نیز مهم است؛ بر همین اساس احکامی در رابطه با برخی مشاغل بر اساس احادیث و راوایات ارائه شده است. برخی از این احکام تحسین و برخی مذمت هستند. بنابراین مشاغل با پسوندهای حلال، حرام، مستحب، مکروه و یا مباح شناخته می شوند. مشاغلی که اثار سوء بر روح انسان داشته باشند، در دین اسلام، مکروه (دارای کراهت یا نکوهیده شده) نام دارند.

مشاغل مکروه عبارتند از:

  • مشاغلی که انسان را به سمت رباخواری سوق دهد
  • معامله با افرادی که مال مشکوک دارند.
  • قصابی (سلاخی)
  • فروش کفن
  • فروش بنده

شغل قصابی

شغل قصابی جزء مشاغل مکروه رده بندی می شود. دلیل این حکم، سنگدل شدن افراد قصاب و از بین رفتن حس دلسوزی در آنهاست. البته مفهوم ذبح دامامروزی با قصابی در گذشته تفاوت های زیادی دارد و این حکم مربوط به معنای قدیمی این شغل است. در گذشته قصاب به کسی نسبت داده می شد که مشغول به کار ذبح گوسفند یا شتر و سایر حیوانات بوده است. به عنوان معادل این کلمه می توان از واژه سلاخ استفاده کرد. اما امروزه بسیاری از افراد مشغول در زمینه خرید و فروش گوشت به نام قصاب شهرت دارند و احکام فوق برای آنها صدق نمی کند. مراجعی از قبیل امام خمینی (ره) نیز این موضوع را تصدیق کرده اند.

احادیث مرتبط با شغل قصابی

احادیث مختلفی در رابطه با شغل قصابی ارائه شده که برخی از آنها در ادامه ارائه شده است:

امام صادق (ع) در پاسخ به سوال اسحاق ابن عمار مبنی بر اینکه “شما دوست دارید پسری که خداوند به من داده است، چه شغلی برگزیند؟” فرمودند:

***
وَ لَا تُسْلِمْهُ جَزَّاراً فَإِنَّ الْجَزَّارَ تُسْلَبُ مِنْهُ الرَّحْمَةُ
فرزندت را به کار سلّاخی نگمار، چرا که چنین شخصی مهربانی اش را از دست می دهد
***

پیامبر اکرم (ص) در رابطه با فردی که به ذبح و سلاخی حیوان مشغول است می فرمایند:

***
وَ أَمَّا الْقَصَّابُ‏ فَإِنَّهُ یَذْبَحُ حَتَّی تَذْهَبَ الرَّحْمَةُ مِنْ قَلْبِه
قصاب آن قدر ذبح می کند تا مهر و عطوفت از دلش می رود
***

شغل قصابی؛ انتخابی درست یا اشتباه

اگرچه روایات و احادیث مکروه بودن شغل قصابی و در اصل سلاخی را بیان می دارند، اما در صورتی که به اندازه نیاز و امرار معاش و کسب روزی حلال صورت گیرد، هیچ مانعی ندارد. در واقع این حکم از این جهت اهمیت پیدا می کند که اگر لازم شد فرد بین قصابی با سایر مشاغل یک مورد را انتخاب کند، بهتر است به دیگری روی آورد. در غیر اینصورت انجام این کار هیچ مانعی ندارد.

ما به شما بهترین خدمت رسانی در خرید گوسفند زنده را ارائه خواهیم داد، مشتریان ما خرید موفق خود را در گرو همکاری با ما خواهند دید.