بیماری های تنفسی در گاو با چه علائمی همراه هستند؟

بیماری های تنفسی در گاو

علائم بیماری های تنفسی در گاو و عوامل ایجاد کننده آنها از جمله مواردی است که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است. مطالعه این مطلب برای کسانی که به دنبال حفظ سلامت گاوهای خود هستند، توصیه می شود.    

عوامل زمینه ساز بیماری های تنفسی در گاو 

از برخی ویروس ها و باکتری ها به عنوان عاملان اصلی بیماری های تنفسی در گاو (پنومونی یا بیماری های عفونی)، یاد می شود. بیماری های تنفسی با منشأ باکتریایی اکثراً تحت تأثیر “مایکوپلاسما اس پی پی” به وجود می آیند. البته باکتری های دیگری نیز از قبیل کلامیدوفیلا اس پی پی، پلاستورلامالتوسیدا و هیستوفیلوس سومنی، در ایجاد این بیماری نقش دارند.

شاخص ترین ویروس های دخیل در بیماری تنفسی گاو، پاراآنفولانزا، سین سیشیال، اسهال ویروسی و رینوتراکئیت عفونی نام دارند. موارد یاد شده، اغلب گاوهای گوشتی و کمتر نوع شیری را مورد هجوم قرار می دهد.

هر یک از ویروس ها یا باکتری های عنوان شده، می توانند به تنهایی آغازگر انواع بیماری های تنفسی در گاو ها شوند؛ اما وجود برخی عوامل می تواند سیر بیماری را سرعت ببخشد. از جمله این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

  • قرارگیری گاو در وضعیت استرس زا از قبیل حمل و نقل طولانی مدت و یا اوایل دوران زایمان   
  • شرایط نامساعد در محل و جایگاه نگهداری گاوها از قبیل تهویه، دما، و رطوبت نامناسب   
  • تضعیف سیستم دفاعی بدن به دلیل تغذیه ناکافی   
  • تغییر ناگهانی در جیره غذایی گاو   
  • وجود گرد و غبار شدید در محل  

آسیب های حاصل از بیماری های تنفسی گاوی  

اندام های تنفسی از جمله شش، مهم ترین بخشی است که در بیماری های تنفسی در گاو آسیب می بیند. آسیب های ایجاد شده در ابتدای کار، خفیف، جزئی و قابل بازگشت است. اما در صورت نبود رسیدگی و توجه کافی، جراحت ها و آسیب ها به تدریج رو به وخامت رفته و غیر قابل بازگشت می شوند.

رسیدن بیماری به مرحله تشکیل آبسه در اطراف شش، نشانه خوبی نیست و می تواند به مرگ گاو منجر شود. با مرگ گاو ضرر و زیان مالی زیادی به واحد وامداری وارد می شود که به راحتی قابل جبران نیست.

علائم بیماری های تنفسی گاوی  

این بیماری در گاو با علائم مختلفی همراه است که بروز آنها به عامل ایجاد کننده عفونت تنفسی، شدت بیماری و سن حیوان وابسته است. این علائم عبارتند از:

  • افزایش ترشحات آبکی از چشم و بینی که به تدریج چرکی می شود  
  • تب کردن و افزایش دمای بدن  
  • افزایش تعداد تنفس  
  • گوشه گیری حیوان   
  • کاهش اشتها  

راه های درمان بیماری های تنفسی در گاو   

واکسیناسیون به عنوان بهترین و موثرترین اقدام در کنترل و پیشگیری از این بیماری محسوب می شود. اما در صورت مواجه با هر یک از علائم ذکر شده برای این بیماری، باید به دامپزشک مراجعه نموده و آنتی بیوتیک درمانی آغاز شود. در کنار استفاده از رژیم دارویی مناسب، توقف عوامل تسریع کننده روند این بیماری نیز، اهمیت فوق العاده ای خواهد داشت. 

ما در مرکز خرید دام زنده سرآمدی ارائه خدمات و سرعت ‌دهی در هر لحظه و مكان از اهداف بنيادی خويش می‌دانيم.