طرز تهیه کباب چنجه را به صورت مرحله به مرحله بیاموزید

طرز تهیه کباب چنجه

طرز تهیه کباب چنجه در قالب این مقاله و با هدف آشنایی خوانندگان با یکی دیگر از غذاهای لذیذ، تهیه و ارائه شده است. اگر شما نیز جزء علاقمندان به آشپزی ایرانی هستید، ما را تا پایان همراهی کنید.

کباب چنجه

کباب چنجه، یکی از غذاهایی است که از لحاظ قیمت در منوی رستوران ها خودنمایی می کند. دلیل قیمت بالای این غذا را می توان به استفاده از گوشت باکیفیت و همچنین دشواری فرآیند تهیه آن اختصاص داد. به طور کل، تهیه این غذا علاوه بر مواد درجه یک، به تجربه بالایی نیاز دارد؛ به نحویکه نبود مهارت کافی، طبخ و تهیه این کباب را با مشکل روبرو می کند. به همین دلیل افرادی که در منزل اقدام به آماده سازی این غذا می کنند، از بابت سفتی، خامی و یا بدبویی غذای خود گلایه دارند.

جهت دریافت آخرین قیمت گوشت گوسفندی با ما در ارتباط باشید.

مواد مورد نیاز برای تهیه کباب چنجه

  • زردچوبه، ادویه مخلوط و نمک؛ به میزان کافی
  • آب پیاز و یا پیاز خرد شده؛ صد و پنجاه گرم
  • گوشت فیله گوسفندی؛ نیم کیلو گرم
  • زعفران دم کرده؛ به میزان کافی
  • روغن زیتون؛ یک چهارم پیمانه
  • سیر؛ دو حبه

طرز تهیه کباب چنجه

مرحله اول

اولین مرحله در تهیه کباب چنجه، طعم دار کردن گوشت است. این مرحله برای کسانی که فرصت کافی برای قرار دادن گوشت در یخچال دارند و افرادی که فرصت کافی ندارند، متفاوت است.

اگر جزء گروه اول هستید، مقداری آب پیاز، روغن زیتون و زعفران دم شده را با یکدیگر مخلوط کنید. سپس ادویه های ذکر شده در بخش قبل (زردچوبه، فلفل و سیر) را با به ترکیب آب پیاز اضافه کنید. گوشت فیله گوسفندی که به قطعات مساوی خرد شده است را درون مایع ریخته و بغلطانید؛ به شکلی که تمامی سطوح آنها پوشانده شود. در پایان مرحله اول، ظرف گوشت را درون یخچال گذاشته و یک روز به آن استراحت دهید تا بوی بد گوشت گرفته شود. خوب است بدانید که استفاده از نمک در این مرحله به دلیل سفت کردن گوشت توصیه نمی شود.

اما مواد تشکیل دهنده ترکیب از بین برنده بوی بد گوشت برای افرادی که فرصت کافی در اختیار ندارند، متفاوت است. پیاز خرد شده، زعفران دم کرده، ماست و نمک، از جمله مواد تشکیل دهنده ترکیب یاد شده هستند. لازم به ذکر است که حداقل زمان برای نگهداری گوشت طعم دارد شده در یخچال دو ساعت است و نباید کمتر شود.

مرحله دوم

مرحله دوم کار، آماده کردن زغال ها برای رسیدن به  دمای مناسب این غذا است. تهیه کباب چنجه به حرارت ملایم نیاز دارد و زیاده روی در بادزدن، موجب سوختگی سطح رویی گوشت ها و خامی داخل آنها می شود. پس از آماده سازی زغال ها، گوشت های طعم دار را به سیخ زده و روی آتش قرار دهید. به محض مشاهده تغییر رنگ گوشت ها و اطمینان از پختگی، آنها را بردارید. اگر عاشق غذاها چرب هستید، می توانید از در کنار گوشت از دنبه نیز استفاده کنید. البته دنبه و گوشت، مدت زمان طبخ متفاوتی دارند و باید در سیخ های جداگانه قرار بگیرند. دنبه نیز همانند گوشت، بوی نامناسبی داشته و باید قبل از استفاده، طعم دار شود.

مرحله سوم

مرحله سوم نوبت آماده سازی سس مخصوص این کباب است. تهیه این سس کار ساده ای است؛ فقط کافیست مقدای کره، روغن زیتون، نمک، فلفل و زعفران دم شده را با هم مخلوط و گرم کنید. سپس آن را با فرچه روی گوشت های کباب شده بمالید.

مرحله چهارم

این غذا را می توان در کنار کته ایرانی، گوجه کبابی، زیتون و سماق میل کرد.