پرورش مصنوعی بره با چه شیوه و اصولی انجام می شود؟

پرورش مصنوعی بره

یکی از موضوعات بسیار مهم برای افراد فعال در زمینه پرورش گوسفند، پرورش مصنوعی بره است. این مقاله به بررسی این روش و ویژگی های آن اختصاص دارد. با ما همراه باشید. آخرین اخبار دام زنده

*** ‎دریافت نرخ دام زنده 09123590824

مشکلات پیش روی دامداران

دو موضوع برای صاحبان دامداری و افراد فعال در این زمینه اهمیت فوق العاده ای دارد. قیمت بره و تعداد بره متولد شده از جمله این موارد هستند. افزایش تعداد بره یکی از اهداف دامدار است که به لطف طرح هایی از قبیل دوقلوزایی به میزان چشمگیری افزایش یافته است. اما این پایان کار نیست و مشکلاتی در این زمینه وجود دارند. مشکل اصلی افزایش مرگ و میر بره ها به دلایل مختلف است. دلیل عمده این مرگ و میرها به سنگین بودن زایمان، کاهش شیر مادر و کافی نبودن آن برای سیر کردن بره باز می گردد. این فرآیند صاحبان این گونه مشاغل را با زیان های بزرگ مالی روبرو می کند.

چهار نکته درباره پرورش مصنوعی بره

نکته اول

پرورش مصنوعی بره راهکاری مناسب برای جلوگیری از مرگ و میر بره زنده هاست. در این روش بره بعد از تولد از شیر مادر گرفته می شود. سپس با استفاده از غذای جایگزین و طبق اصول و قوانین خاص، پرورش داده می شود. بره ها بایستی در روز اول زندگی خود به میزان کافی با آغوز سیر شوند. به همین دلیل آغوز منجمد شده باید همیشه در دسترس باشد.

نکته دوم

بره هایی برای پرورش مصنوعی انتخاب می شوند که نسبت به سایرین فعال تر و زرنگ تر باشند. تغذیه مصنوعی با کمک پستانک صورت می گیرد. البته بره در ابتدای تغذیه با این وسیله نیازمند کمک است. اما بعد از مدتی به آن عادت کرده و مستقل می شود. پستانک ها و سایر تجهیزات تغذیه مصنوعی باید هر دو الی سه روزی یک بار کنترل و نواقص احتمالی آنها برطرف شود.

نکته سوم

تغذیه بره در سه الی پنج روز اول تولد به اهمیت دوچندانی دارد و باید به صورت مدام پایش شود. لازم به ذکر است که نوع غذای جایگزین همواره یکسان نیست و به وضعیت سیستم گوارش بره بستگی دارد. شیر مصنوعی معمولا در دمای 18-5 درجه سانتی گراد به بره خورانده می شود. با رعایت این شرط، فعالیت میکروارگانیسم های موجود در شیر به حداقل می رسد.

نکته چهارم

بره ها پس از رسیدن به وزنی معادل نه کیلوگرم از شیر گرفته می شوند. از این پس نیازهای غذایی به کمک چرا در مراتع خوب و باکیفیت تامین می شود. جیره غذایی بره با رسیدن به وزن 20-18 کیلوگرم دچار تغییراتی می شود. از کاهش سطح پروتئین جیره به عنوان یکی از این تغییرات یاد می شود. واکسیناسیون بره ها در روش پرورش مصنوعی نیز نکته دیگری است که نباید نادیده گرفته شود. واکسیناسیون دو باره علیه آنتروتوکسمی C و D از جمله موارد ضروری هستند.

معایب

امروزه روش پرورش مصنوعی بره به دلیل هزینه های بالا، کمتر مورد توجه دامداران قرار می گیرد. هزینه ها مربوط به بخش های تامین نیرو، تامین خوراک جایگزین و مراقبت ویژه از بره ها می باشد. اما جالب است بدانید که بسیاری از هزینه ها به لطف پیشرفت تکنولوژی به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.