رایج ترین بیماری های گاوی کدامند و با چه علائمی تشخیص داده می شوند؟

رایج ترین بیماری های گاوی

بیماری های مختلفی در رابطه با جمعیت گاوها وجود دارد که سلامتی آنها را تهدید می کند. این بیماری ها تولید محصول و فرآورده های آنها را با مشکل روبرو ساخته و در مواردی به مرگ آنها ختم می شود. برخی از این بیماری ها نسبت به سایرین رایج ترند. این مقاله به بررسی رایج ترین بیماری های گاوی از قبیل ورم پستان، جابجایی شیردان و جفت ماندگی اختصاص دارد.

رایج ترین بیماری های گاوی

ورم پستان

ورم پستان یکی از رایج ترین بیماری های گاوی شیری محسوب می شود. این بیماری با علائمی از قبیل تورم پستان، کاهش تولید شیر و مشاهده لخته در شیر تشخیص داده می شود. لازم به ذکر است که این بیماری هزینه های بالایی به صاحبان واحدهای دام تحمیل می کند. به همین دلیل پیشگیری و کنترل آن اهمیت دو چندانی دارد.

هزینه های اضافه مربوط به موارد زیر می باشد:
  • هزینه داروها
  • هزینه دامپزشک
  • کاهش تولید شیر
  • کاهش کیفیت شیر
  • هزینه نیروی کار اضافه برای دوشیدن مکرر گاو بیمار

سازمان دامپزشکی برای درمان بیماری این گاو ها از داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی استفاده می کند. فلونیکسین و اکسی توسین از جمله رایج ترین داروهای تجویزی در این زمینه هستند. دوشیدن مداوم برای خارج کردن ترشحات پستان نیز مکمل استفاده از رژیم دارویی است.

جابجایی شیردان

جابجایی شیردان یکی دیگر از رایج ترین بیماری های گاوی قلمداد می شود که طی آن شیردان از محل طبیعی خود جابجا می شود. محل اصلی شکمبه گاو، سمت راست شکمبه می باشد. پس از جابجایی، محل جدید ممکن است به زیر یا سمت چپ شکمبه منتقل شود. این مشکل ناشی از فشار جنین به سیستم گوارشی گاو است. البته مشکلاتی از قبیل کبد چرب، تب شیر و ورم پستان این جابجایی را تسریع می کنند.

از علائم جابجایی شیردان می توان به کاهش اشتها، کاهش شیر، کاهش مدفوع، بدبویی مدفوع و خمیدگی پشت اشاره کرد. درمان این بیماری غلتاندن گاو به پشت است. البته در شرایط وخیم ممکن است به انجام عمل جراحی نیاز شود.  

جفت ماندگی

جفت ماندگی، یکی دیگر از بیماری های رایج بین گاوها است. در این بیماری جفت توانایی جدا شدن از جداره رحم و خروج از آن را ندارد. در گاوهای سالم این فرآیند نهایتاً یک ساعت پس از زایمان انجام می شود. این در حالیست که در گاوهای مبتلا به جفت ماندگی، این فرآیند پس از یک نیمه روز هم صورت نمی گیرد. بیماری مذکور موجب عفونت دستگاه تولیدمثلی گاو می شود.

علت جفت ماندگی

اتصال جفت به دیواره رحم در زمان زایمان و با ترشح هورمون استروژن سست تر از قبل می شود. این فرایند لازمه جدا شدن جفت از رحم است. در صورتی که زایمان چند روز قبل و یا بعد از موعد مقرر انجام شود، احتمال ابتلای گاو به این بیماری افزایش می یابد. در برخی موارد این مشکل به واسطه ضعف ماهیچه های رحمی گاو به وجود می آید. لازم به ذکر است که در بسیاری از موارد پس از تولد گوساله های دوقلو، جفت ماندگی دیده می شود.