واردات دام زنده تحت تاثیر چه شرایطی آزاد اعلام می شود؟

واردات دام زنده

مقدمه

گوشت یکی از کالاهای استراتژیک در کشور ما به شمار می رود. تامین گوشت در کشور اغلب از طریق واحدهای دامپروری داخلی و کشتار دام های آنها انجام می شود. اما در برخی شرایط تعادل بین تولید و مصرف دچار اختلال شده و گوشت از قیمت واقعی خود فاصله می گیرد. در چنین وضعیتی واردات دام زنده اهمیت پیدا می کند. در ادامه این مقاله مطالب بیشتری در رابطه با این مقاله گردآوری و ارائه شده است. با ما همراه باشید.

گوشت قرمز

گوشت قرمز یکی از اجزای اصلی سبد غذایی خانوار بوده و خواص بسیاری دارد. گوشت گاو، گوساله، گوسفند، بز و … از جمله این موارد هستند. غنی بودن از پروتئین مهم ترین ویژگی گوشت قرمز است که مقادیر قابل توجهی اسیدآمینه های ضروری برای رشد انسان را در خود جای داده است. البته خواص این نوع گوشت محدود به پروتئین نیست و ذخیره مناسبی برای آهن نیز محسوب می شود. آهن موجود در گوشت قابلیت جذب بالایی داشته و می تواند مشکل کم خونی در بانوان و کودکان را برطرف کند. به موارد فوق می تواند عناصر روی، ویتامین و … را نیز اضافه کرد.

***
دامداری تیموری عرضه کننده دام به شکل آنلاین
***

ممنوعیت واردات دام زنده

تنوع آب و هوایی و وسعت بالا ایران را به منطقه ای با پتانسیل بالا برای پرورش و نگهداری ازانواع  دام ها بدل کرده است. از این رو تعداد زیادی واحدهای دامپروری در کشور فعال هستند و دام مورد نیاز کشتارگاه ها را تامین می کنند. مادامی که واحدهای داخلی توانایی تامین نیاز بازار را داشته باشند، مسئله واردات دام زنده منتفی است. این ممنوعیت با هدف حمایت از تولید داخل و جلوگیری از شیوع بیماری های دامی مشترک با انسان انجام می شود. اما به محض ایجاد اختلال بین تولید و عرضه، قیمت گوشت دچار افزایش می شود.

علت افزایش قیمت گوشت قرمز در بازار

  • کم بودن عرضه و افزایش تقاضا
  • افزایش قیمت خوراک دام
  • افزایش قیمت مکمل های غذایی
  • افزایش قیمت نگهداری دام
  • افزایش قیمت خدمات بهداشتی و سلامتی برای دام

شرایط لغو ممنوعیت واردات دام زنده

وضعیت بازار گوشت در سال ها اخیر دستخوش تغییر و افزایش شدید قیمت شده است. به همین دلیل واردات دام زنده برای کنترل شرایط و قیمت ها آزاد اعلام شده است. البته آزاد شدن این فرآیند به معنای ورود بی رویه این محصول به بازارهای داخلی نیست؛ بلکه محدودیت برای آن وضع شده تا در کنار کنترل بازار، تولیدکنندگان داخلی دچار مشکل نشوند.

نکته !!!

واردات دام زنده از هر کشوری قابل قبول نیست. بلکه ابتدا وضعیت سلامت دام در ان کشور ارزیابی شده و سپس برای واردات دام آنها تصمیم گیری می شود. این اقدام برای جلوگیری از شیوع بیماری های دامی مشترک با انسان ها الزامی به نظر می رسد.

نکته !!!

سازمان دامپزشکی مدت زمان مشخصی را برای قرنطینه دام های وارداتی تعیین کرده است. واردکنندگان دام زنده در جهت کنترل بیماری های دامی و اطمینان از سلامت آنها موظف به تبعیت از این بازه زمانی و اجرای دقیق آن هستند. لازم به ذکر است که در زمان حمل دام، نحوه حمل و نقل و بهداشت محل نگهداری به دلیل ارتباط مستقیم با سلامت دام زنده اهمیت بالایی دارد.