میزان مصرف آب در دام تحت تاثیر چه عواملی قرار دارد؟

میزان مصرف آب در دام

انواع جانداران از قبیل گاو و گوسفند زنده، برای زنده ماندن به تغذیه و آب مناسب و کافی نیاز دارند. اما گاو و گوسفند برای حفظ حیات خود به چه میزان آب نیاز دارند؟ چه عواملی در میزان مصرف آب در دام اثرگذار است؟ برای پاسخ به این سوالات در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

عوامل موثر میزان مصرف آب در دام

جثه و نژاد

گاو و گوسفند از لحاظ جثه با هم تفاوت های زیادی دارند. در نتیجه آب مصرفی آنها با هم قابل مقایسه نیست. حیوان دارای جثه بزرگ تر، بالطبع آب بیشتری نیاز دارد؛ در نتیجه مصرف آب گاو بسیار بیشتر از گوسفند است. البته اصل تاثیر جثه بر میزان آب مصرفی، برای مقایسه انواع گاوها نیز مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال گاوها نژادهای مختلفی دارند و ممکن است برخی درشت و گوشتی و برخی ضعیف و استخوانی باشند. در نتیجه میزان آب مصرفی برای نژادهای گوشتی آنها افزایش پیدا می کند. این وضعیت فقط مخصوص گاو نیست و برای گوسفندان نیز صادق است. علاوه بر جثه و نژاد، عوامل دیگری نیز بر میزان مصرف آب دام تاثیر دارند. وضعیت جسمانی، وضعیت محیط، وضعیت تغذیه و میزان نمک موجود در غذا از جمله این موارد هستند.

سن و دوران زندگی

نیاز دام زنده به آب در سنین مختلف، متفاوت است. به عنوان مثال گوسفند در سنین بارداری، آب بیشتری نیاز دارد؛ به نحوی که با رسیدن به لحظه زایمان، حجم آب مصرفی به دو برابر حد طبیعی می رسد. لازم به ذکر است که آب مورد استفاده در میش، گوسفند و حتی گاو، پس از زایمان نیز باید حفظ شده و از کاهش آن خودداری شود. کاهش حجم آب مصرفی مشکلات عدیده ای در دام ایجاد می کند که عبارتند از:

  • سنگ ادرار
  • مسمومیت حاملگی
  • کاهش چربی بدن
  • کاهش پروتئین بدن
  • مرگ

وضعیت محیط

وضعیت محیطی و میزان دمای هوا نیز در تاثیر مستقیمی در میزان مصرف آب گاو و گوسفندان دارد. تمایل گاو و گوسفند در فصل تابستان برای نوشیدن آب به کیزان چشمگیری افزایش می یابد. در این زمان گاو عطش بیشتری داشته و به دفعات بیشتری آب مصرف می کند. مقابله با عطش شدید دام با استفاده از آّب ولرم صورت می گیرد. گاو در صورت نوشیدن آب ولرم، آن را در شکمبه خود ذخیره کرده و در شرایط بحرانی (که دسترسی به آب وجود ندارد) مورد استفاده قرار می دهد. برای گوسفندان نیز وضعیت به همین شکل بوده و بهترین دمای آّب برای این حیوانات نیز بین 10 تا 20 درجه سانتی گراد است. قرار دادن آب بسیار سرد در اختیار گوسفند می تواند عملکرد شکمبه را دچار اختلال کرده و حتی به سقط جنین منجر شود.  

وضعیت تغذیه

وضعیت تغذیه نیز یکی دیگر از عوامل تعیین کننده در مصرف آب گاو و گوسفندان است. تغذیه گاو و گوسفند با استفاده از علوفه خشک، عطش آنها را افزایش می دهد. در حالی که استفاده از علوفه تر مصرف آب را کاهش می دهد. دلیل این موضوع آب موجود در علوفه تر است که بخشی از عطش حیوان را از بین می برد.

خوشحال میشویم! مشتریان گرامی برای تهیه دام زنده شهرداری میتوانند با شماره 09123590824 تماس حاصل نمایند.