خواص شیر اسب برای سلامتی را تا چه اندازه می شناسید؟

خواص شیر اسب

اکثر انسان ها در نواحی مختلف در جهان شیر حیواناتی همچون گاو ،  بز و … را مصرف می نمایند و مصرف شیر اسب چندان متداول نمی باشد . اما همچنان نوشیدن این نوع شیر در بعضی مناطق رونق بالایی دارد . نام دیگر این نوع شیر، شیر مادیان می باشد و این امر به سبب اینکه از اسب های ماده تهیه می گردد به این نام شهرت گرفته است . این شیر دارای فواید بسیار زیادی می باشد که در طول تاریخ مورد توجه بسیاری از تمدن های مختلف بوده . لذا در بعضی نقاط در جهان نوشیدن این شیر غیر قانونی می باشد. حال در این مقاله قصد داریم با خواص شیر اسب آشنا شویم.

خواص شیر اسب

۱ شیر اسب و تندرستی استخوان ها

این شیر به دلیل اینکه سرشار از  مواد معدنی می باشد منبع غنی تری از این لحاظ به نسبت شیر گاو به شمار می رود.

۲ شیر اسب و ویتامین های موجود در آن

این شیر منبعی از انواع ویتامین ها از جمله: ویتامین ها ی گروه های B ، ویتامین C ،ویتامین A و ویتامین E است.همچنین این شیر دارای کلسیم ،منیزیم، پتاسیم ، آهن نیز می باشد. همچنین نقطه قوت شیر اسب میزان کالری ان می باشد به عنوان مثال : میزان کالری ۷ اونس این نوع شیر به نسبت شیر گاو ۸۸ به ۱۳۰ می باشد.

۳ افت فشار خون

شیر اسب از میزان پتاسیم زیادی بهره مند می باشد . به همین جهت می تواند سبب کم شدن اغتشاش در رگ ها و عروق و کاهش فشار خون گردد.

۴  هضم راحت

همانطور که گفتیم شیر اسب به دلیل دارا بودن کازئین اندک در برابر شیر های دیگر هضم سهل تری را نیز به همراه دارد . علاوه بر آن پادتن های موجود در این شیر توان این را دارد که باعث بالانس حالت روده گردیده و در اخر یبوست و نفخ را نابود نماید.

۵ برطرف ساختن اگزما

این شیر علاوه بر خواص گفته شده جهت مداوای بعضی از بیماری های پوستی از جمله اگزما ، پسوریازیس استعمال می گردد. در طب سنتی مخلوط این نوع شیر همراه با روغن نارگیل سبب افت نشانه های ان می گردد.

۶خاصیت سم زدایی از بدن

به گزارش بعضی از تحقیقات به عمل آمده شیر اسب حتی می تواند از طریق کبد موجب سم زدایی بدن نیز گردد.

شیر اسب به دلیل دارا بودن لاکتوز افزونتر از شیر گاو به کسانی که طاقت لاکتوز زیاد را ندارند توصیه نمی گردد و بهتر است آنان شیر گاو را مصرف نمایند . لذا نکته مثبتی که می شود در رابطه با شیر اسب ذکر نمود این می باشد که در مقابل شیر گاو از کازئین کمتری برخوردار می باشد و این سبب می گردد تا هضم به سهولت انجام گیرد .

سپاس از اینکه شما کاربر عزیز در این مطلب با ما همراه بودین.

جهت ارتباط با دامداری قائم و ارائه گوسفند زنده شهرداری و دام زنده بهداشتی با شماره 09123590824 تماس حاصل نمایید