خواص انواع گوشت ها را تا چه اندازه می شناسید؟

خواص انواع گوشت ها

گوشت سالم به اشکال مختلف یکی از اجزای ثابت برنامه غذایی ما را تشکیل داده است. به طور کلی در این ماده غذایی حیوانی میزان قابل توجهی پروتئین، ویتامین، روی، آهن، مس  و … وجود دارد. البته مقدار این مواد در انواع گوشت ها یکسان نیست و اختلاف جزئی با هم دارند. این مقاله به معرفی خواص انواع گوشت ها و مضرات آنها اختصاص داده شده است. با ما همراه باشید.

انواع گوشت ها

گوشت ها به طور عمده به دو گروه قرمز و سفید تقسیم می شود. گوشت گاو، گوساله، گوسفند زنده، بز، شتر و … در گروه گوشت های قرمز قرار دارند. گوشت مرغ، ماهی، میگو نیز جزء رایج ترین گوشت های سفید قرا ردارند. خواص این دو نوع گوشت با یکدیگر تفاوت های جدی  دارد و دستورالعمل متخصصان تغذیه برای مصرف آنها متفاوت است.

خواص انواع گوشت ها

گوشت قرمز

مهم ترین خاصیت گوشت قرمز، غنی بودن آن از مواد مغذی است. پروتئین، ویتامین، مس، روی، آهن از جمله این مواد هستند. پروتئین موجود در گوشت قرمز به هیچ عنوان قابل مقایسه با پروتئین گیاهی نیست. زیرا مقادیر قابل توجهی اسید آمینه های لازم برای رشد را در خود جای داده است. آهن موجود در گوشت قرمز نیز به لحاظ مقداری وضعیت مناسبی دارد و می تواند کمبود این ماده را در بدن جبران کند. به همین دلیل بسیاری از افراد مصرف آن را یک درمان مناسب برای کم خونی می دانند.

برخورداری از این خواص در گرو طبخ صحیح و رعایت اعتدال در مصرف آن می باشد. به عبارتی مصرف بیش از حد گوشت قرمز می تواند مشکلات جدی برای فرد ایجاد کند. بنابراین متخصصان تغذیه توصیه می کنند که یک برنامه غذای سالم تهیه و گوشت قرمز به صورت محدود شده در آن گنجانده شود. بهترین میزان برای مصرف گوشت قرمز، نیم کیلوگرم در هفته می باشد.

خطرات مصرف زیاد گوشت قرمز عبارتند از:

  • کاهش طول عمر
  • ابتلا به دیابت نوع دو
  • افزایش احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ و پانکراس
  • افزایش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی عروقی

نکته !!!

بسیاری از مواد غذایی فرآوری شده با گوشت قرمز حاوی مقادیر قابل توجهی نیتریت می باشند. این ماده برای سلامتی بسیار مضر است و می تواند موجب ابتلای فرد به انواع سرطان ها شود.

گوشت سفید

به طور کل گوشت های سفید حاوی مقادیر مختلفی از مواد زیر هستند:

  • اسید چرب امگا 3
  • ویتامین B
  • ویتامین D
  • مواد معدنی

گوشت سفید یک تفاوت عمده با گوشت قرمز دارد؛ به نحویکه متخصصان تغذیه برای سلامتی توصیه به مصرف بیشتر آنها می کنند. در این بین ماهی به واسطه غنی بودن از اسید چرب امگا سه، جایگاه بهتری دارد. وجود امگا سه برای سلامتی و رشد مغز بسیار مهم است. بهترین راه برای جبران این ماده در بدن، مصرف ماهی است. البته مکمل های زیادی در بازار وجود دارند که حاوی امگا سه می باشند و قطعاً کارایی آنها به پای مصرف ماهی نمی باشد. لازم به ذکر است که نقاط ضعفی برای گوشت ماهی عنوان شده که وجود جیوه یکی از آنهاست. باید گفت که این مشکل خیلی جدی نیست و می توان با اتخاب ماهی های سالم تر مثل سالمون آن را برطرف کرد.