خرید نژادهای مختلف دامی تحت تاثیر چه عواملی قرار دارد؟

خرید نژادهای مختلف دامی

خرید بز یا گوسفند زنده با هدف پرواربندی کار ساده ای نیست و به آگاهی و اطلاعات کافی نیاز دارد. در صورت ناآگاهی از نژادهای مختلف و خرید بدون مشورت و کسب اطلاعات، فرد به هدف خود نرسیده و به سود مورد انتظار دست نمی یابد؛ حتی ممکن است در این بین افراد دچار خسارت و زیان دهی شوند. این مقاله به بررسی عوامل موثر بر خرید نژادهای مختلف دامی اختصاص دارد. خواندن این مطلب را از دست ندهید.      

عوامل موثر بر خرید نژادهای مختلف دامی

هدف شما از خرید بز و گوسفند چیست؟  

در قدم اول باید هدف خود را از خرید، مشخص کنید. به عنوان مثال هدف شما بهره برداری از گوشت گوسفند است یا شیر و پشم اهمیت بیشتری دارد.    

بودجه خرید شما چقدر است؟   

بعد از تعیین هدف، بودجه تخصیص یافته برای این کار را به صورت دقیق تعیین کنید. ممکن است بودجه شما پایین باشد و مجبور به خرید نژادهای معمولی باشید. اما این نکته را به خاطر بسپارید که برای دست یابی به سوددهی بالا، به دام های باکیفیت نیاز دارید که بودجه بیشتری را می طلبد. تعداد دام زنده نیز از عوامل تاثیرگذار در قیمت است. هرچقدر تعداد دام خریداری شده بیشتر باشد، بالطبع قیمت آنها نیز افزایش می یابد. در بهترین حالت، کار پرواربندی بز یا گوسفند با صد راس آغاز می شود.   

درباره نژادهای مختلف گوسفند، چقدر آگاهی دارید؟    

بعد از اینکه هدف و بودجه خود را تعیین کردید، لازم است اطلاعات خود را درباره نژادهای مختلف ارتقا ببخشید. در این صورت معیارهای خود را با معیار نژادهای مختلف مقایسه کرده و بهترین نوع را انتخاب خواهید کرد.  

آیا گوسفند از سلامت کافی برخوردار است؟  

قبل از خرید و برای اطمینان یافتن از سلامت دام، گله را از نزدیک مشاهده و بررسی کنید. این کار اهمیت بسیار زیادی دارد؛ زیرا فرد از نزدیک در جریان وضعیت گوسفند یا بز قرار گرفته و به جزئی ترین مشکلات پی می برد. خریدار در زمان بازدید باید لباس مخصوص به تن کرده و وارد گله شود. لباس مخصوص شامل چکمه، دهان بند و روپوش مخصوص است. مهم ترین موارد در بررسی دام ها عبارتند از:

  • وضعیت تهی گاه که در زاد و ولد گوسفند و بره اهمیت دارد. باریک بودن تهی گاه، حکایت از کوچک بودن اتاق رشد جنین و تولد بره های ضعیف دارد.   
  • وضعیت و تعداد دندان ها که نشان دهنده سن دام است و به شما در تشخیص دام جوان کمک شایانی می کند.   
  • وضعیت پستان ها که بهتر است آویزان و بزرگ باشند. این نکته در دام شیری اهمیت فوق العاده ای دارد.   
  • فاصله بین شانه گوسفند با دست و پا که هرچقدر بیشتر باشد، ریه و قلب عملکرد بهتری خواهد داشت.      
  • وضعیت سم ها و نحوه راه رفتن دام برای اینکه از خرید گوسفند مبتلا به گندیدگی سم پیشگیری شود.   
  • شناسنامه دام که باید کامل بررسی شده و شماره آن با پلاک گوش دام تطبیق داده شود.   
  • وضعیت و درازای گردن که بهتر است کوتاه و سفت باشد.     
  • بررسی فک بالا و پایین دام که بهتر است کوتاه نباشد.     
  • کیفیت پشم    
  • وزن دام     

همچنین بخوانید:

فروش اینترنتی گوسفند زنده
توزیع دام زنده شهرداری