تولید چرم

تولید چرم

قدمت فعالیت صنایع چرم سازی ذر ایران از شهر همدان آغاز شده است.کارخانه های چرم سازی از سال 1311 آغاز فعالیت خود را شروع کردند و در سال 1322 تعداد آن ها به بیست و دو عدد رسیده است. چرم از پوست جانور طبیعی چون گاو به دست می آید. دباغی فرایندی است که پوست تجزیه پذیر را به ماده ای دائمی و همیشگی تبدیل می کند. که کاربردهای مختلفی دارد.

باستانیان از چوب و چرم به عنوان فناوری و رفع نیازهایشان استفاده می کردند. توجه فرمایید که خز و چرم با هم متفاوت اند. این تفاوت به دلیل مواد تشکیل دهنده آن ها می شودکه سبب شده تا کاربردهای هریک متفاوت باشد. با این حال گوشت دام ها از ارزش بیشتری برخوردار است. اما مواد خامی که در تهیه خز کاربرد داشته ارزش آن ها از گوشت بیشتر می باشد. به همین خاطر از گوشت به عنوان محصول جانبی یاد می کنند.

استفاده از پوست این امکان را به انسان داده تا او بتواند از بخش های دیگری چون: سر و بدن نیز استفاده نماید. پوست دام ها در ساخت ژلاتین، چسب و چرم کاربرد دارند. در طی فرایندهایی پوست جانور به چرم تبدیل می شود. صنعت تجارت چرم سود دهی بسیار بالایی برای تولیدکنندگان این عرصه دارد.

 

انواع چرم

چرم از جانورانی چون:گوسفند زنده، گاو، شتر و حتی مار نیز به دست می آید. چرم انواع مختلفی دارد. چرم گوسفندان سالم، زیبا و بادوام و نیز با قیمت مناسب به فروش می رسد. این چرم با کیفیت در کشور طرفداران زیادی در کشور دارد. چرم گاو مقاوم و با کیفیت است،چرم گاوی دارای الیاف حرفه ای است که از آن در موارد دیگری چون ساخت دستکش چرم و یا ایمنی به کار می رود. چرم انسانی امروزه در کشورهای غربی به ویژه انگلیس کاربرد دارد. افرادی که بعد از مرگ خود داوطلب هستند که پوستشان به عنوان کیف، کفش، کمربند استفاده می شود. و به قیمت بالا به فروش می رسد. نوعی چرم است که از درختان تانن و میوه برخی

درختان تهیه می شود. رنگ قهوه ای و میزان انعطاف پذیری آن به میزان ترکیبات شیمیایی آن ها بستگی دارد. چرم های گیاهی در مایعاتی چون آب پایدار نیستند. اگر بعد از خیس شدن در آب آن را خشک کنید، چروک می شوند و انعطاف پذیری آن کاسته می شود.آب گرم سبب چروکی بیشتر در چرم های گیاهی شده و آن را به ژلاتین تبدیل می کند. در سال 1858 یک نوع از عنصر کروم اختراع و کشف شد که که با مخلوط نمک های دیگر دباغی می شود و چرم را ایجاد می کنند. گلوتارآلدئید یا اکسازولین، نرادول و نوولاک، همچنین مواد دیگر می توانند موادی را ایجاد کنندکه در فرایند دباغی کردن کاربرد داشته باشند.

 

چگونه چرم اصل را تشخیص دهیم؟

تشخیص چرماصل از نوع شیمیایی آن در بسیاری از موقع دشوار است. قیمت چرم طبیعی از نوع مصنوعی آن گران می باشد. برخی از چرم های اصلی دارای شناسنامه تولیدی هستند. که در آن اطلاعات کالا درج شده است. چرم را لمس کنید و به قسمت ها برش خورده توجه کنید اگر نشانه هایی از حالت پلاستیکی و نرم را دیدید بدانید چرمتان اصل نیست. بو چرم طبیعی بسیار خاص بوده که نمی توان مشابه آن را ساخت. دوخت روی چرم مصثنوعی با نوع طبیعی بسیار متفاوت است.چرم مصنوعی در پشتس پوششی دارد که در صورت اسیب به هنگام برش معلوم خواهد شد.

سرویس دام، دامداری تیموری