ذبح اسلامی با ذبح غیر اسلامی چه تفاوت هایی دارد؟

ذبح اسلامی

ذبح گوسفند اسلامی چه تفاوت هایی با ذبح گوسفند غیر اسلامی دارد و به چه دلیل به عنوان بهترین روش کشتار حیوانات شناخته شده است؟ برای پاسخ به این سوال با ما همراه باشید.

مقدمه

دین اسلام به عنوان کامل ترین دین الهی، دستورات مختلفی در رابطه با نوع تغذیه در اختیار مسلمانان قرار داده است. منشاء این دستورات کتاب قرآن کریم و احادیث برگان دین می باشد. حلال بودن غذاهای مصرفی یکی از این نکات است که قرآن کریم مکرراً به آن اشاره فرموده است. به عنوان مثال می توان به آیات زیر اشاره کرد:


وَكُلُوا مِمَّا رَزَقَكُمُ اللَّهُ حَلَالًا طَيِّبًا وَاتَّقُوا اللَّهَ الَّذِي أَنْتُمْ بِهِ مُؤْمِنُونَ (سوره مائده؛ آیه 88)
***
هر چیز حلال و پاکیزه که خدا روزی شما کرده از آن بخورید، و بپرهیزید از (مخالفت) آن خدایی که به او گرویده‌اید.


إِنَّمَا حَرَّمَ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةَ وَالدَّمَ وَلَحْمَ الْخِنزِيرِ وَمَا أُهِلَّ بِهِ لِغَيْرِ اللّهِ فَمَنِ اضْطُرَّ غَيْرَ بَاغٍ وَلاَ عَادٍ فَلا إِثْمَ عَلَيْهِ إِنَّ اللّهَ غَفُورٌ رَّحِيمٌ (سوره بقره؛ آیه 137)
***
خداوند، تنها (گوشت) مردار، خون، گوشت خوک و آنچه را نام غيرِ خدا به هنگام ذبح بر آن گفته شود، حرام کرده است. (ولى) آن کس که مجبور شود، در صورتى که ستمگر و متجاوز نباشد، گناهى بر او نيست؛ (و مى‌تواند براى حفظ جان خود، در موقع ضرورت، از آن بخورد؛) خداوند بخشنده و مهربان است

کتاب سلامت انسان ها

آیات و روایاتی از این قبیل، در دین اسلام فراوان هستند که راهگشای ما در نحوه زندگی و تغذیه می باشند. سلامت تغذیه به اندازه ای در قرآن کریم مورد توجه قرار گرفته است که به عنوان کتاب “سلامت بشر” داده اند. بسیاری از اصول و قواعد سیستم های مدیریت کیفیت صنایع غذایی از قبیل HACCP و ایزو 9000 از آن نیز استنباط شده است. مصرف غذای حلال به اندازه ای اهمیت دارد که یک میلیارد و چند صد میلیون مسلمان در سراسر جهان فقط محصولاتی با این برچسب را خریداری می کنند. لازمه تهیه گوشت ذبح اسلامی آنهاست.

لازمه های ذبح اسلامی انواع دام و طیور چیست؟

  • ذبح کننده مسلمان باشد.
  • ذبح کننده رو به قبله باشد.
  • ذبح کننده بسم الله بگوید.
  • چاقوی مورد استفاده کاملاً نیز باشد.
  • اوداج اربعه (مری، نای و دو رگ شریانی در بخش گردن) بریده شود.

ذبح اسلامی ؛ کاری انسانی یا غیر انسانی

سلامت گوشت حاصل از ذبح اسلامی امری است که برای همه افراد اعم از مسلمان و غیر مسلمان آشکار شده است. اما برخی حامیان حیوانات این عمل را غیر انسانی دانسته و تایید نمی کنند. به عقیده این افراد، بی حسی قبل از کشتار بهترین روش برای ذبح آنها به شمار ی رود. این در حالیست که دانشمندان آلمانی در دانشگاه هانوفر طی مطالعاتی ذبح اسلامی را به عنوان بهترین روش انسانی ذبح معرفی کرده اند.

نکته !!!

نحوه برش اوداج اربعه در ذبح اسلامی به شکلی است که فشار خون به شدت افت پیدا می کند. به همین دلیل حیوان هیچ دردی را احساس نمی کند. لازم به ذکر است که اسلام توصیه می کند که سر حیوان بعد از ذبح به شکل کامل از لاشه جدا نشود. این کار موجب حفظ طناب نخاعی و ادامه فعالیت قلب برای خروج خون بیشتر از لاشه می شود. در نتیجه گوشت حاصله از لحاظ بهداشتی سالم تر و ماندگاری بیشتری خواهد داشت.

ذبح غیر اسلامی

ذبح غیر اسلامی به روش های مختلفی انجام می شود که تمامی آنها به دلیل مشکلات و معایب موجود، مورد پذیرش کارشناسان نیست. ذبح غیراسلامی شامل موارد زیر می باشد:

  • بی حسی با شلیک گلوله به مغز
  • بی حسی الکتریکی
  • بی حسی حمام آب
  • بی حسی با گاز

***
دامدارای برادران تیموری
ارائه خدماتی نظیر قصاب رایگان در محل
کارشناسان 24 ساعته آماده پاسخگویی هستند
***
***