زمان معدوم کردن دام ها را چگونه می توان تشخیص داد؟

زمان معدوم کردن دام ها

مرکز خرید دام زنده تیموری با سالها سابقه درخشان آماده خدمت رسانی به شما سروران گرامی است.

یکی از موضوعات بسیار مهم در شغل دامداری، تعیین دقیق زمان معدوم کردن دام ها است. عوامل مختلفی در این پارامتر تأثیر گذارند که در ادامه این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند.

عوامل موثر در زمان معدوم کردن دام ها

بیماری دامی

سلامتی جسمانی یکی از پارامترهای تأثیر گذار در افزایش راندمان تولید به شمار می رود. بیماری های تنفسی و …، از کار افتادگی اندام ها و بخش های مختلف بدن و بسیاری موارد دیگر، می تواند تولید فرآورده های دامی و یا تولید مثل را تحت تاثیر قرار دهد. دامدار در وهله اول باید با استفاده از واکسیناسیون به موقع، از ابتلای دام زنده به این بیماری ها پیشگیری کند. پس از مشاهده ابتلا به بیماری نیز، باید تمام تلاش خود را در راستای درمان انجام دهد.

اگر پس از مشاهده بیماری، هیچ یک از روش های درمانی برای بهبود دام جوابگو نباشد، بحث معدوم کردن پیش کشیده می شود. اهمیت این موضوع زمانی بیشتر می شود که بیماری مشاهده شده در دام از نوع واگیردار یا مشترک بین انسان وگاو زنده، گوسفند، بز، گوساله و سایردامها باشد. طبیعتاً حساسیت ها در این وضعیت بیشتر از قبل است و در صورت خطرناک بودن اوضاع، اقدامات لازم برای معدوم کردن دام انجام می شود.

مشکلات رفتاری

یکی از عوامل موثر بر زمان معدوم کردن دام ها، وجود نوع خاصی از مشکلات رفتاری در حیوان است. جنون یکی از این موارد است که می تواند سایر اعضای گله را نیز تحت تاثیر قرار دهد. البته خلق و خو و مشخصات رفتاری ارثی است و با استفاده از غربالگری و انتخاب ژنتیکی قابل تغییر می باشد. البته رفتار دام در هر دوره از زندگی متفاوت است و نباید آن را با جنون و … اشتباه گرفت. به عنوان مثال گاو پس از زایمان نسبت به گوساله خود احساس مسئولیت بیشتری داشته و رفتار خشنی در برابر اطرافیان از خود بروز می دهد. اما این رفتارها موقتی است و پس از گذشت زمان بهبود می یابد.

مشکلات تولید مثل

قابلیت تولید مثل یکی از پارامترهای موثر در زمان معدوم کردن دام ها محسوب می شود. دام های ناتوان از تولید مثل گاهی اوقات در دسته دام های معدومی قرار می گیرند. البته این کار زمانی انجام می شود که مدیریتی قدرتمند برای اداره آنها وجود نداشته باشد. مشکلات حاصله فقط محدود به دام های ناتوان از تولیدمثل نیست و موارد زایمان دیررس را می توان به آن اضافه کرد.

به عنوان مثال، نمی توان از گاوهایی که زایمان دیررس (گوساله آوری پس از چهل و دو روز از فصل زایمان) دارند صرف نظر کرد. گوساله های متولد شده از این گاو ها از لحاظ وزنی بسیار عقب تر از سایرین هستند. وجود چند مورد از این گاوها در کنار هم می تواند بار مالی زیادی برای دامدار به همراه داشته باشد.

حذف گاوهای ضعیف، بیمار و ناتوان در تولید مثل، در بسیاری از موارد می تواند موجب افزایش سوددهی واحد دامداری شود. دلیل این موضوع را می توان به جایگزینی آن با گاوهای سرحال و قدرتمند نسبت داد. این در حالیست که بخشی از سرمایه از دست رفته را می توان با هزینه فروش گاوهای معدوم جبران کرد.