علائم بیماری آبله دامی و تزریق واکسن آن را شناسید

علائم بیماری آبله دامی

بیماری آبله نوعی بیماری شایع در دام است که با ورود ویروس های  ناقل به بدن، خود را نشان می دهد. ویروس های مذکور معمولاً از طریق تنفس یا پوست خود را به داخل بدن دام رسانده و علائم، خود را به تدریج نشان می دهند. تاول های پوستی آغازی ترین علائم بیماری آبله دامی است. البته این تاول ها در ابتدا تعداد کمی داشته و در صورت نبود اقدامات لازم برای درمان، گسترش پیدا می کنند. این بیماری بیش از همه، گوسفندان و بزهای تازه متولد شده و مسن را تهدید می کند. البته خطر بیماری آبله برای بزغاله ها و بره ها بیشتر است و حتی قبل از بروز علائم منجر به مرگ آنها می شود. به همین دلیل باید با برنامه ریزی صحیح و اصولی از بیماری دام در این سن، پیشگیری شود.     

علائم بیماری آبله دامی

شاخص ترین علامت بیماری آبله، تاول های پوستی است. این تاول ها ابتدا در مناطق دارای پشم کم پشت یا بدون پشم مثل صورت (پلک و چشم، گوش و پوزه)، زیر بغل، غدد پستانی و ناحیه مغابنی مشاهده می شوند. اما در صورت نبود رسیدگی صحیح و درمان مناسب، به سایر نقاط بدن سرایت می کنند. سایر علائم وجود بیماری آبله در دام عبارتند از :   

  • ریزش بزاق    
  • بی اشتهایی   
  • کاهش شیر   
  • کاهش وزن      
  • افت کیفیت پشم     

همچنین بخوانید:

توزیع گوسفند زنده بهداشتی & عرضه دام زنده شهرداری

درمان آبله دامی     

بهترین روش برای پیشگیری و درمان آبله در گوسفند و بز، استفاده از واکسن مخصوص این بیماری است. البته تزریق این واکسن به زمان خاصی نیاز دارد و نباید هر وقتی برای آن اقدام نمود. به عنوان مثال، برای دام های آبستن و در ماه های پایانی، در تزریق واکسن آبله محدودیت وجود دارد.     

روش تزریق واکسن آبله 

 ابتدا واکسن را تهیه کرده و بعد از اطمینان از اعتبار و تاریخ مصرف، آن را باز می کنیم. سپس محتوای واکسن را با صد میلی لیتر محلول آب نمک خنک مخلوط کرده و به خوبی تکان دهید. پس از حل شدن، نیم میلی لیتر از محلول حاصله را به دام تزریق کنید. روش تزریق در این بیماری به صورت جلدی است که باید به آن توجه کرد.    

نکات مهم در تزریق واکسن آبله در گوسفند و بز     

  • برای خرید واکسن، نباید به هر مرکزی مراجعه کرد و این دارو یا هر مورد دیگر را  فقط از فروشگاه های معتبر بهداشتی تهیه کنید.   
  • قبل از شروع تزریق، اطلاعات درج شده روی محصول را با دقت بخوانید و تاریخ تولید و انقضای آن را به دقت بررسی کنید. از تزریق واکسن های تاریخ گذشته، جدا خودداری کنید.     
  • تکان دادن محلول حاصل از مخلوط واکسن و آب نمک خنک را فراموش نکنید.     
  • برای تزریق به سرنگ و سرسرنگ استریل نیاز دارید. در صورت نداشتن دسترسی به سرنگ استریل، می توان با رعایت برخی نکات، از سرنگ غیر استریل استفاده کرد. در این موارد می توان سرنگ های موجود را اتوکلاو کرد و یا در آب جوشاند. برای جوشاندن، بیست دقیقه زمان کفایت می کند.
  • زمان تزریق این واکسن، از سن سه ماهگی گوسفند و بز شروع می شود.