بهترین نژاد گوسفندان ایرانی چه ویژگی هایی دارند؟

بهترین نژاد گوسفندان ایرانی

گوسفندان نژادهای مختلفی دارند و هر یک با اهداف مشخصی پرورش داده می شوند. برخی از این نژادها برای تولید گوشت مناسب هستند؛ درحالیکه برخی دیگر با هدف تولید پشم و یا شیر بیشتر پرورش داده می شوند. این مطلب به معرفی نژادهای برتر گوسفند و خصوصیات آنها اختصاص دارد. برای شناخت بهترین نژاد گوسفندان ایرانی  همراه ما باشید.

بهترین نژاد گوسفندان ایرانی 

گوسفند نژاد گوشتی   

همانگونه که از نام این نوع نژاد برمی آید، با هدف تولید گوشت نگهداری می شوند. این گوسفندان ویژگی ظاهری خاصی دارند که عبارتند از:

  • کمر مستقیم    
  • گردن کوتاه و قطور    
  • سینه گوشتی و بزرگ    
  • جثه بزرگ و پهن که شامل کپل ها، ساق پا، ران و کمر می باشد.  

بهترین نژاد گوسفندان ایرانی نوع گوشتی، نژاد شال است. در این نوع گوسفند سنگین وزن، نرخ رشد بسیار بالا است. این نوع گوسفند مخصوص استان قزوین (بویین زهرا) می باشد. علاوه بر گوشت، تولید شیر و پشم در این نوع گوسفند نیز قابل توجه می باشد. شیر گوسفند نژاد شال، کیفیت خوبی دارد و از لحاظ کمی نیز قابل قبول است. همچنین میزان پشم تولیدی برای قوچ سالیانه 1.3 کیلوگرم و برای میش 0.8 کیلوگرم است. در رابطه با لاشه نیز لازم به ذکر است که نسبت وزن لاشه سرد به وزن زنده گوسفند شال، 49.99 درصد و همین میزان برای چربی 13.46 درصد است. نژادهای مهربان، افشاری و لری انواع دیگر نژادهای شناخته شده گوشتی هستند. فروش بره مهربان به همراه قصاب و با ارسال ریگان.

گوسفند نژاد پوستی 

صنعت پشم، جزء صنایع مهم و سودآور ایران است و بعد از صادرات نفت خام، جایگاه دوم را از آن خود کرده است. به همین دلیل عده زیادی به دنبال این تجارت پرسود بوده و تصمیم دارند گوسفندان را با هدف تولید پشم، پرورش دهند. گوسفندان نژاد پوستی، ویژگی های ظاهری خاصی دارند که شامل دست و پای کشیده و بدن ظریف است. گوسفند قره گل، یکی از معروف ترین نژادهای پوستی در ایران و جهان است و به داشتن پوست و پشم با کیفیت شناخته می شود. در رابطه با پشم گوسفند نژاد قره گل می توان گفت که تارهای بلند، نازک و مجعد با رنگ خاص دارند. به دلیل کیفیت بالای پشم، از آن برای ساخت لباس هایی همچون پالتو، کلاه و … استفاده می شود. علاوه بر گوسفند قزل، نژادهای پشمی دیگری وجود دارد که شامل ماکویی و بلوچی می باشد.

گوسفند نژاد شیری   

این نوع گوسفندان با هدف تولید شیر پرورش داده می شوند. ویژگی ظاهری گوسفندان در این نژاد بدن ظریف و لگن پهن در آنهاست. پستان ها نیز بزرگ، پر شیر و قرینه هستند. گوسفند نژاد قزل، یکی از بهترین گوسفندان نژاد شیری در ایران محسوب می شود.        

مرکز دامداری قائم آماده عرضه بره و گوسفند در هر نژاد به شهروندان عزیز است. در این مرکز انواع نژادهای گوشتی، پوستی و شیری مهیا است. در صورت تعیین هدف پرواربندی، فقط کافیست با کارشناسان ما تماس گرفته و نژاد های مورد نیاز خود را از ما بخواهید. علاوه بر این کارشناسان، در صورت نیاز به شما مشاوره می دهند تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

دام زنده شمال تهراندام زنده کوهستان