بهترین زمان جفت گیری اسب را چه اندازه می شناسید؟

بهترین زمان جفت گیری اسب

مقدمه

تولد کره اسب، یکی از شیرین ترین لحظات این حیوانات است. البته این فرآیند کمی پیچیده بوده و باید چند نکته مدنظر قرار گیرد. یکی از این نکات، شناخت بهترین زمان جفت گیری اسب است. برای کسب اطلاع در این زمینه، ما را تا پایان همراهی کنید.

***

بهترین زمان جفت گیری اسب

در رابطه با جفت گیری مادیان (اسب ماده)، فصل خاصی عنوان شده است که همان بهار می باشد. در این فصل، طول روز بیشتر از هر زمان دیگری است. همین موضوع به عنوان یک محرک برای تولید هورمون ها در مادیان عمل می کند. این هورمون ها به محض به محض تولید آغازگر دوره های مستی در مادیان می شوند. دوره مستی شاخص ترین علامت آمادگی مادیان برای جفت گیری است. این دوره ها تا پایان فصل تابستان پایدار بوده و به محض آغاز پاییز، از بین می روند.

***

بنابراین حدفاصل خرداد ماه تا مرداد بهترین زمان جفت گیری اسب است و حدفاصل ماه های اردیبهشت ماه تا تیر بهترین زمان تولد کره اسب قلمداد می شود. در صورتی که پرورش دهنده برای تولد کره اسب، این نکات را مدنظر خود قرار دهد، بسیاری از مشکلات هموار خواهد شد. زیرا در این فصول علوفه به اندازه کافی در دسترس است و شیردهی بدون هیچ مشکلی انجام می شود.

***

زمان تولد اسب های مسابقه ای

در برخی موارد پرورش دهنده اسب به دنبال تولد کره اسب در فصل زمستان است. این موضوعی دور از ذهن نیست و می توان آن را با استفاده از نصب لامپ های الکتریکی در اصطبل عملیاتی کرد. البته این اقدام اغلب برای اسب های مسابقه ای انجام می شود؛ زیرا تاریخ تولد رسمی این گونه اسب ها یازده دی ماه می باشد.

***

مهم ترین نکات درباره بهترین زمان جفت گیری اسب

نژاد

پرورش دهنده اسب، قبل از آبستنی مادیان به نژاد آن توجه جدی داشته باشد. مادیان هایی با نژاد خالص، کره های این چنینی ایجاد می کنند و از این رو تولد آنها به لحاظ اقتصادی به صرفه خواهند بود. اما مادیان هایی با نژاد های مخلوط کره های ارزشمند از لحاظ اقتصادی ندارند.

سن

دوران آبستنی مادیان یازده ماه به طول می انجامد. مادیان هایی با سنین بالا مشکلی برای تولیدمثل ندارند و می توانند به آسانی این دوره را تحمل کنند. لازم به ذکر است که آبستن شدن اسب برای اولین بار در سنین بالا کمی دشوار است.

سن باروری اسب

کره های اسب بعد از اتمام دوران شیرخواری در اتاقی جدا از مادیان نگهداری می شوند. بلوغ جنسی این کره ها در سن هجده ماهگی و بارور شدن آنها از سن بیست و چهار ماهگی آغاز می شود. اگر چه دو سالگی به عنوان آمادگی کره اسب برای بارور شدن آنها معرفی شده؛ اما بهتر است این فرآیند تا سنین سه یا چهار سالگی به تعویق انداخته شود. به عبارتی بارور شدن زودهنگام اسب ها، می تواند رشد اسب را دچار اختلال و یا آن را متوقف کند.

***
عرضه آنلاین انواع دام زنده در دامداری برادران تیموری
***
همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید
***
***