گوسفندان افغانستان از چه نژادهایی تشکیل شده اند؟

گوسفندان افغانستان

تنوع نژاد دامی هر کشور خاص آن منطقه است و با سایر کشورها تفاوت دارد. تنوع نژادی در گوسفندان افغانستان در ادامه این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است. تا پایان ما را همراهی کنید.   

تاریخچه پرورش گوسفند در افغانستان  

تاریخچه اهلی کردن گوسفند زنده در افغانستان به نه هزار سال پیش بازمی گردد. البته در این بازه زمانی فرآیند اهلی سازی در ایران نیز مورد توجه بوده و فقط به افغانستان محدود نشده است. کشورهایی از قبیل آفریقا و ترکیه در جایگاه های بعدی اهلی کردن گوسفند قرار گرفته اند. لازم به ذکر است که بخش بزرگی از اقتصاد افغانستان بر اساس دامداری و دامپروری قرار دارد. به همین دلیل پرورش گوسفند برای اهالی اهمیت بالایی دارد.

شرایط افغانستان برای پرورش گوسفند   

یکی از نقاط قوت کشور افغانستان، چراگاه های مطلوب و وسیع است. حدوداً نیمی (47 درصد) از سطح این کشور با انواع چراگاه و علفزار پوشیده شده است. گوسفندان نه ماه از سال در این چراگاه ها نگهداری می شوند. باقی سال (سه ماه) به دامداری منتقل شده و در این مدت از محل خارج نمی شوند. در این بازه زمانی، پرورش دام با استفاده از جیره غذایی مدیریت می شود.  

تنوع نژادی گوسفندان افغانستان   

گوسفندان افغانستان به طور کل به دو گروه دنبه دار و بدون دنبه تقسیم می شوند. در این دو گروه انواع نژادهای گوشتی، شیری و پشمی به چشم می خورد. البته این نژادها فقط مختص افغانستان نیست و ممکن است در سایر کشورها نیز وجود داشته باشند. به عنوان مثال دامداران ایرانی در صورت تمایل می توانند اغلب این نژادها را در ایران تهیه و به گله خود اضافه کنند.    

****
خرید انواع دام زنده در گروه دامداری برادران تیموری
همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید
****

گروه دنبه دار

شاخص ترین نژادهای دنبه دار در این کشور عبارتند از: 

  • بلوچه 
  • قندهاری 
  • هزارگی  
  • گدیک  
  • قره قل 
  • غلجای  

نژاد قره قل

از بین موارد مذکور در گروه گوسفندان دنبه دار، قره قل به عنوان بهترین نژآد شناخته می شود. به همین دلیل طرفداران زیادی داشته و بسیاری از دامداران به پرورش آن مشغولند. قره قل جزء نژادهای پوستی شناخته می شود. به عبارتی پشم حاصل از آن کیفیت فوق العاده ای داشته و به سایر کشورها صادر می شود. سالانه میلیون ها دلار از فروش پشم خام یا فرآورده های حاصل از آن (قالی، گلیم، نمد، کلاه و …) نصیب تولیدکنندگان افغان می شود.

گروه بدون دنبه

گوسفندان بدون دنبه در مقایسه با نوع دنبه دار تنوع کمتری دارند. گوسفند نژاد عربی و ترکی در این دسته از دام ها قرار می گیرند.   

قیمت گوسفندان افغانستان  

پرورش و نگهداری گوسفند در افغانستان اهمیت بسزایی دارد. به همین دلیل قیمت بالایز برای خرید و فروش آنها تعیین شده است. جالب است بدانید که قیمت گوسفند در کشور افغانستان در مقایسه با قیمت گاو، بالاتر است. البته قیمت تا حد زیادی تحت تاثیر وزن، سن و جنسیت قرار گرفته و به هیچ وجه ثابت نیست. به عنوان مثال بره در مقایسه با گوسفند سنگیت و بالغ به قیمت بالایی خرید و فروش می شود.