انواع دستگاه های سمپاشی دامداری را بهتر بشناسید

انواع دستگاه های سمپاشی دامداری

رعایت اصول بهداشتی، بخش مهمی از اصول کار در اداره دامداری است. بخش مهمی از رعایت بهداشت در گاوداری به ضدعفونی کردن محیط نگهداری دام و سمپاشی بخش های مختلف آن مربوط است. انواع دستگاه های سمپاشی دامداری در ادامه این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است. شما عزیزان می توانید در کوتاه ترین زمان دام زنده و گوسفند زنده خود را با مناسب ترین قیمت دام زنده و سرویس رایگان درب منزل تحویل بگیرید.

دلیل استفاده از دستگاه سمپاشی در دامداری

سمپاشی نقش بسیار مهمی در کنترل و نابودی میکروب ها، باکتری ها و انگل ها بر عهده دارد. عوامل بیماری زای موجود در محیط دامداری به دلیل مناسب بودن شرایط به سرعت رشد کرده و گسترش می یابند. در نتیجه میزان بیماری های دامی به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می کند. بیماری های پوستی یکی از شایع ترین این بیماری هاست که از فراوان ترین آنها می توان به لمپی اسکین و کچلی گاوی اشاره کرد. بنابراین مقابله با انواع بیماری های دامی، نیازمند رعایت نکات بهداشتی و کنترل عوامل آسیب رسان در محیط است.

دستگاه های سمپاشی

برای سمپاشی دامداری، لازم است با این دستگاه ها آشنایی مختصری داشته باشید. به طور کل دستگاه های سمپاش بر اساس نوع سم مورد استفاده به دو نوع محلول پاش و گردپاش تقسیم می شوند. علاوه بر تقسیم بندی صورت گرفته، این دستگاه ها بر اساس نحوه حمل نیز به اشکال مختلفی عرضه می شوند. قبل از تهیه سم پاش، بهتر است مواردی مثل مساحت محدوده مورد نظر و حجم مورد نیاز سم را تعیین کنید.

انواع دستگاه های سمپاشی دامداری

  • سمپاش دستی: این نوع سمپاش، مشابه یک تلمبه عمل کرده و با فشار دست، محتویات خود را به بیرون هدایت می کند. ساختار این دستگاه از یک مخزن و پیستون تشکیل شده که به صورت دستی عمل می کند. از این نوع سمپاش برای مبارزه با حشرات مناطق کوچک تر مثل خانه، گلخانه، باغچه و یا دامداری های معمولی استفاده می شود.
  • سمپاش پشتی: این نوع سمپاش دارای دو بند بوده و به صورت کوله حمل می شود. سمپاش پشتی به صورت موتوردار و بدون موتور درر بازار موجود است. مدل های مختلف سمپاش بدون موتور به صورت فشار دائم و فشار متناوب است. سمپاش های پشتی موتوردار که با نام اتومایزر نیز شناخته می شوند، ظرفیتی در حدود 20 تا 23 لیتر دارند. ساختار این نوع دستگاه به نحوی طراحی شده که مایع سم پس از برخورد با جریان هوا به ذرات ریز تبدیل شده و از دهانه خارج می شود. 
  • سمپاش چرخدار موتوری: این نوع سمپاش نیز با استفاده از یک موتور بنزینی عمل سمپاشی را انجام می دهد. ظرفیت مخزن این نوع سمپاش بین 100 تا 200 لیتر متغیر بوده و در هر دقیقه 15 الی 20 لیتر سم را پخش می کند.
  • سمپاش تراکتور سوار: در این نوع سمپاش، دستگاه روی شاسی تراکتور سوار شده و به محل مورد نظر حمل می شود. مخزن این نوع سمپاش پلاستیکی و می تواند 150 الی 500 لیتر مایع سم را در خود جای دهد.
  • سمپاش تریلری: همانگونه که از نام این نوع سمپاش برمی آید، به صورت تریلر بوده و با استفاده از یک تراکتور به محدوده مورد نظر حمل می شود. ظرفیت سمپاش تریلری بیش تر از موارد ذکر شده است و بین 189 تا 3785 لیتر متغیر است.