انواع اسب ها برای تربیت کردن را تا چه اندازه می شناسید؟

انواع اسب ها

خرید اسب

افرادی که اقدام به خرید اسب می کنند آن را برای اهداف مختلفی پرورش می دهند. البته ویژگی این حیوانات یکسان نیست. به همین دلیل موضوعی تحت عنوان انواع اسب ها برای تربیت کردن اهمیت پیدا می کند. اگر به دنبال مطالبی پیرامون این زمینه هستید، با مجموعه مقالات دامداری تیموری همراه باشید.

انواع اسب ها برای تربیت کردن

  • اسب عصبی
  • اسب کله شق
  • اسب تنبل
  • اسب نامتناسب و معیوب از لحاظ اندام
  • و …

اسب عصبی

اسب عصبی به آن دسته از حیواناتی گفته می شود که در صورت روبرو شدن با شئ خاص، حرکت و یا صدای عجیب رم می کند. البته در صورتی که برای تربیت و نگهداری از این اسب ها حوصله کافی به خرج داده شود، آرامش خود را به تدریج به دست می آورند. اما در مواردی میزان عصبانیت اسب بسیار شدید و حاد باشد، احتمال آرام شدن حیوان به نسبت کاهش می یابد. تنها راهکار در این شرایط در نظر گرفتن محدودیت ها و دور نگه داشتن اسب از عوامل محرک است. سوارکار اسب عصبی نیز باید با حوصله کار کرده و آرامش خود را حفظ کند.

اسب تنبل

اسب های تنبل همگی به یک شکل نیستند و منشأ این مشکل در آنها متفاوت است. در برخی موارد تنبلی ذاتی است. در موارد دیگری تنبلی مقطعی بوده و به بیماری، وزن نامتناسب و … باز می گردد. بهترین روش در تربیت اسب تنبل، همراه کردن آن با یک اسب چالاک در صحراست. در صورتی که این اقدام موثر نباشد، سوارکار باید از ضربات شدید شلاق استفاده کند. در صورتی که واکنش اسب به ضربات پرش باشد، باید او را نوازش کرد تا به تدریج نحوه پاسخ دادن ساده به ضربات را فرا بگیرد. البته باید توجه داشت که سوارکار باید شدت ضربات را کاهش داد. در غیر اینصورت شلاق زدن برای او تکراری شده و به آنها پاسخ نمی دهد.

اسب کله شق

اسب کله شق به حیواناتی گفته می شود که به صورت تمام و کمال در اختیار سوارکار قرار نگرفته و نافرنانی می کند. این گونه اسب ها توانایی اعمال قدرت بالایی داشته و حرکاتی نظیر سردست یا رم کردن انجام می دهند. مهم ترین اقدام در کنترل این اسب ها، مهارت و تجربه بالای سوارکار است. زیرا اگر سوارکار بی تجربه باشد، اسب متوجه شده و بیشتر حرکات غیرمنتظره انجام می دهد. سوارکار در صورت مشاهده این رفتار باید به زین چسبیده و با کشیدن دستجلوها، اجازه نافرمانی به اسب ندهد. اگر اسب با این کار به سمت جلو حرکت کند باید او را با نوازش کردن تشویق نمود.

اسب های اندام ناقص

یکی دیگر از انواع اسب ها برای تربیت کردن، مواردی هستند که در اندام های خود نقص دارند. اغلب افرادی که به دنبال خرید اسب ورزشی هستند، کمتر به سراغ این گونه اسب ها می روند. زیرا تربیت آنها بسیار دشوار است و گاهی به نتیجه مطلوب نمی رسد. البته میزان و اندام دچار نقص اهمیت بسیاری دارد. به عنوان مثال ضعف اندام و مفصل با مراقبت و تمرینات پرورش اندام تا حد زیادی بهبود می یابد. در مجموع خرید این اسب ها توصیه نمی شود؛ مگر اینکه مجبور باشید.

دامدارای برادران تیموری

عرضه دام زنده به شکل آنلاین

با کارشناسان ما تماس بگیرید