افزایش قیمت خوراک دام چه تاثیری بر گرانی گوشت داشته است؟

افزایش قیمت خوراک دام

گوشت قرمز در سال های اخیر تحت تاثیر عوامل مختلفی دچار افزایش قیمت شده است. دلال بازی، افزایش قیمت خوراک دام و افزایش هزینه حمل و نقل و نگهداری از جمله دلایل مطرح شده در بحث گرانی گوشت قرمز هستند. البته در این بین نقش خوراک دام در افزایش قیمت بیشتر از سایرین است. گرانی گوشت نه تنها مصرف کننده بلکه تولیدکننده ها را نیز با مشکلات متعددی روبرو کرده است.

 

افزایش قیمت خوراک دام

به گفته مسئولان افزایش قیمت خوراک دام یکی از دلایل اصلی گرانی گوشت قرمز است. زیرا سهم نهاده های دامی در تعیین قیمت گوشت بیش از 70 درصد تعیین شده است. طی ماه های اخیر قیمت نهاده ها (ذرت، کنجاله، سویا و …) در بازار آزاد رشد چشمگیری داشته است. دلیل این موضوع افزایش نرخ ارز و تاثیر آن بر واردات کنسانتره است.

قیمت های جدید به گونه ای است که دامدار باید برای هر کیلوگرم جو 1350 تومانی مبلغ 2200 تومان را پرداخت کند. قیمت جدید ذرت 1500 تومانی حدود 2600 تومان و سویای 2450 تومانی به بیش از 5000 تومان افزایش یافته است. دامداران برای تامین خوراک دام خود تنها مشکل گرانی نهاده ها مواجه نیستند. بلکه کمبود آن نیز در بازار تولیدکنندگان را با مشکل روبرو کرده است. به نحوی که دامداران برای خرید خوراک گران قیمت نیز تحت فشار قرار دارند.

در صورت تامین خوراک دام با ارز 4200 تومانی قیمت دام سنگین معادل 33000 تومان و دام سبک معادل 36000 تومان است. جایگزینی ارز دولتی با ارز آزاد قیمت دام سنگین را به 43000 تومان افزایش می دهد. ارزش دام سبک با ارز آزاد برای واردات نهاده معادل 50000 تومان است.

 

نقش دلالان در تعیین قیمت گوشت

مشکلات تولیدکنندگان تنها محدود به افزایش قیمت خوراک دام نیست. دلالان گوشت را به قیمت پایین از تولیدکنندگان خریداری کرده و با افزایش 50-30 درصدی به دست مصرف کننده می رسانند. این در حالی است که میزان سود تولیدکنندگان کمتر از 10 درصد است. با وجود افزایش هزینه های تولید، دام زنده آنگونه باید از دامداران خریداری نمی شود. در نتیجه تعداد زیادی دام سنگین در واحدهای پرورش باقی مانده است. افزایش بیش از حد وزن دام، کاهش کیفت گوشت و افزایش علوفه های مصرفی از تبعات انباشت بیش از حد دام است.

 

سخن پایانی

قیمت نهاده های دامی سهمی 70 درصدی در تعیین قیمت گوشت دارند. طبیعتاً تامین خوراک دام با قیمت بالاتر موجب افزایش قیمت گوشت قرمز می شود. تامین بخش بزرگی از نهاده ها از طریق واردات انجام می شود. به همین دلیل افزایش نرخ ارز موجب افزایش چندین برابری قیمت نهاده های دامی شده است. در نتیجه دامداران با مشکلات بسیاری برای تامین خوراک دام خود مواجه شده اند. از طرفی افزایش قیمت مشکلات دیگری از قبیل کاهش تقاضا، افزایش وزن دام و کاهش کیفیت گوشت را به دنبال دارد.