مدیریت خوراک گاو آبستن چه تاثیری بر جمعیت دام های ضعیف دارد؟

مدیریت خوراک گاو آبستن

تغذیه دام زنده، ارتباط مستقیمی با سلامت دام و افزایش راندمان تولید دارد. مدیریت خوراک گاوزنده آبستن و استفاده از جیره غذایی کامل موجب تقویت قوای جسمانی گله می شود. به همین دلیل احتمال تولد گوساله های مبتلا به سندروم ضعف کاهش چشمگیری می یابد.

ارتباط مدیریت خوراک گاو آبستن و سندروم گوساله ضعیف

سندروم گوساله ضعیف به میزان قابل توجهی تحت تایر مدیریت خوراک گاو آبستن قرار دارد. فقر مواد مغذی در بدن گاو آبستن موجب ضعف و تحلیل اندام ها حیوان می شود. گاهی اوقات مشکلات مذکور ناشی از مصرف خوراک کپک زده و فاسد است. عفونت قارچی موجود در بدن مادر، قادر است خود را به جنین رسانده و بیماری های مختلفی را پایه گذاری کند. اما مشکلات حاصل از فقر غذایی فقط محدود به مادر نیست؛ بلکه جنین نیز دچار اختلال می شود. سندروم گوساله ضعیف یکی از تبعات بی توجهی و سوء مدیریت در خوراک گاو آبستن است. علائم گوساله های مبتلا به سندروم ضعف به شرح زیر است:

  • ناتوانی در حرکت
  • کوچک بودن جثه و کمبود وزن
  • ابتلا به بیماری مدتی پس از تولد
  • توانایی خوردن شیر مادر در این گوساله ها به حدی است که دامدار به او سایر منابع کلستروم می خوراند. انجام این کار برای زنده نگهداشتن گوساله الزامی است.

اصول مدیریت گاو آبستن

  • جیره غذایی باید به میزان کافی منابع پروتئینی را در خود جا داده باشد. افزایش حجم پروتئین در جیره غذای گاو در نزدیکی زایمان (دو ماه قبل)، احتمال تولد گوساله ضعیف را کاهش می دهد. تاکنون مطالعات مختلفی درباه ارتباط بین سطح پروتئین و سلامت گوساله انجام شده و ادعای فوق تایید شده است.
  • استفاده از منابع معدنی و ویتامین ها باید به میزان کافی درون جیره غذایی استفاده شوند. منابع معدنی از قبیل کلسیم، فسفر، مس، روی، سلنیوم و … تأثیر مستقیمی بر وزن گیری و افزایش انرژی دام دارند. به عبارتی دامدار با اصلاح و غنی کردن جیره غذایی، راحت تر می تواند به افزایش وزن حیوانات کمک کند.
  • فراهم نشدن خوراک مناسب برای گاو آبستن، موجب پیدایش کاهش وزن و لاغری می شود. به همین دلیل اغلب سندروم گوساله ضعیف مشاهده شده مربوط به گاوهای لاغر است. این سندروم به ندرت در گوساله های حاصل از گاو های چاق و گوشتی یافت می شود. البته برخی افراد از افزایش وزن گاو آبستن نگران هستند و سعی دارند از آن اجتناب کنند. دلیل عنوان شده برای این نگرانی، دشوار شدن زایمان و یا مرگ گوساله یا گاو است. اما باید خاطر نشان کرد که استفاده از جیره غذایی مناسب، تنها موجب افزایش وزن نمی شود. بلکه از لحاظ جسمانی نیز آن را تقویت می کند که لازمه یک زایمان موفقیت آمیز است.
  • یکی دیگر از عوامل موثر بر تولد گوساله های ضعیف، شرایط بد محیطی، آب و هوای نامساعد و وجود استرس در گاو آبستن است. البته این مشکلات به سادگی قابل حل هستند و می توان آنها را با تغییر محل، طویله مناسب و اصولی و استفاده از بادشکن مرتفع نمود.

آخرین اخبار دام زنده