سلامت گوساله چه ارتباطی با میزان نوشیدن آب دارد؟

سلامت گوساله

مقدمه

این مقاله به بررسی نقش میزان مصرف آب در سلامت گوساله زنده اختصاص داده شده است. این موضوع برای افراد و واحدهای فعال در زمینه دامداری اهمیت فوق العاده ای دارد. زیرا میزان تولید فرآورده های دام زنده و گوسفند زنده به میزان قابل توجهی به سلامت گاو و گوساله ها گره خورده است. طبیعتاً تولید بالاتر، سودآوری بیشتر واحدها را در پی خواهد داشت. پس تا پایان همراهمان باشید.   

سلامت گوساله

یکی از موضوعات بسیار مهم در زمینه پرورش و نگهداری از گاوها، سلامت گوساله های تازه متولد شده می باشد. پارامترهای مختلفی در سلامت این حیوانات دخیل هستند که میزان آب مصرفی یکی از شاخص ترین آنهاست. مصرف آب بیش از هر زمانی در حد فاصل زمان تولد تا زمان از شیر گرفتن اهمیت می یابد. به همین دلیل باید به آن توجه جدی نمود. البته میزان، نحوه مصرف و میل گوساله به آب در فصول گرم مشابه فصول سرد نیست و تفاوت های زیادی با هم دارند.

ارتباط سلامت گوساله و آب مصرفی

  • رشد بهتر    
  • وزن گیری بهتر گوساله   
  • جذب بهتر مواد مغذی به شکمبه 
  • بهبود سیستم ایمنی و سلامت گوساله  
  • افزایش مقاومت بدن در برابر عوامل بیماری زا     

مصرف آب گوساله در فصول سرد سال  

مدیریت مصرف آب گوساله در فصول سرد خصوصا زمستان دشوارتر از فصول گرم است. دلیل این موضوع را می توان به میل کمتر گاو به نوشیدن آب نسبت داد. یخ زدگی آب و افت شدید دمای آن زمینه ساز کاهش میل گوساله به نوشیدن آب می باشد. گوساله در مقایسه با گاو تحمل دمایی پایین تری دارد و نیازمند محیطی با حداقل دمای پانزده درجه سانتی گراد می باشد.

دامداری برادران تیموری

در کوتاه ترین زمان دام زنده مورد نظر خود را سفارش دهید

البته این مقدار برای گوساله های تازه متولد شده کمتر از این مقدار بوده و به چهار الی پنج درجه سانتی گراد کاهش می یابد. به همین دلیل نباید در فصل زمستان برای رفع تشنگی گوساله ها از آب یخ استفاده کرد. زیرا بخش بزرگی از انرژی دام در این شرایط صرف گرم کردن آب می شود. بهترین کار در این شرایط استفاده از آب گرم با دمایی نزدیک به دمای بدن گوساله می باشد.    

روش های آب دادن به گوساله در فصل زمستان   

روش اول

در روش اول می توان سطل آب را در محل نگهداری گوساله قرار داد. البته سطل باید متناسب با سن و جثه حیوان پر شود. گوساله ها در مقایسه با گاوهای جوان به میزان کمتری آب نیاز دارند. با این کار آب داخل سطل به مقدار نیاز بوده و توسط گوساله مصرف می شود. در نتیجه آبی در سطل برای یخ زدن باقی نمی ماند.   

روش دوم

در روش دوم دامداران از قرار دادن دائمی سطل در کنار گوساله خودداری می کنند. راهکار جایگزین در این شرایط آب دادن به حیوان در فواصل زمانی مشخص است. به همین منظور یک برنامه زمانی تعیین شده و طبق آن سطل آب به محل نگهداری حیوان منتقل می شود. از مزایای این روش می توان به سالم بودن و تازگی آب مصرفی توسط حیوان اشاره کرد. علاوه بر این گوساله از همان ابتدا به برنامه زمانی عادت کرده و طبق ساعت مشخصی از آب استفاده می کند.