حیوانات حلال گوشت وحرام گوشت و نظریه فقه اسلامی

حیوانات حلال گوشت وحرام گوشت و نظریه فقه اسلامی

 

حیوانات زنده در مکان مختلفی از جمله :خشکی، دریا و یا هردو مکان زندگی می کنند.زیست شناسان جانوران را به سه گروه طبقه بندی می شوند که در اسلام هر دسته ای قوانین و شرایط خاص خودش را دارد.

اولین گروه حیوانات خشکی زی می باشند. فقها تقریبا سیزده حیوان حلال گوشت را شناسایی کرده اند که از این بین می توان به مواردی نظیر:دام های زنده(گاو، بز، گوسفند)، شتر و اسب ها، الاغ، قاطر، آهو و گوزن، را می توان نام برد.

این حیوانات مهم ترین حلال گوشتیان می نامند. خوردن گوشت خوک، گراز وحشی و اهلی، میمون و حتی خرگوش حرام می باشند.

یکی از مهم ترین دلایل حرام بودن گوشت این حیوانات، جهنه بودن خونشان است.

اما از نظر فقه اسلامی چندین نکته قابل توجه درباره موجوات خشکی زی وجود دارد که می توان از آن ها به متن زیر اشاره کرد: خوردن گوشت حیواناتی چون: اسب و الاغ و حتی قاطر مکروه می باشد اما حرام نیست.

خوردن گوشت سمت چپ خرگوش حرام ولی خوردن سمت راست آن حلال بوه، این حکم دربین برخی از فقهای دین مورد قبول است. خوردن مار حرام بوده، اما بعضی ها معتقدند اگر یک وجب از سر یا دم آن قطع شود؛ خوردن آن کاملا حلال خواهد بود.

از نظر دین اسلام تمامی این حکم ها کذب بوده و خوردن کل بدن خرگوش و مار حرام می باشد. گفتنی است طبق رسوم های قدیمی، در قسمتی از شمال کشورمان بخشی از روزهای سال را به عنوان روز شکار خرگوش در نظر می گرفتند.

در آن روز عده ای از مردم به خصوص جوانان به شکار خرگوش ها میروند و با گوشت آن ها غذایی نظیر کباب و آبگوشت را درست می کنند.

البته در برخی مناطق خوردن گوشت گراز حلال می باشد. دسته دوم جیوانات آبزی و دوزیست بوده که از نظر دین اسلام تمامی دوزیستان حرام گوشت اند، به ی جز دو مورد که یکی از آن ها ماهی پولک دار و نوع دیگر میگو خواهد بود. البته انواعی

از آبزیان چون: خوردن کوسه ماهی، انواعی از خرچنگ ها، و نیز صدف که در رستوران ها سرو می شوند، حرام می باشد.

در متن زیر چندین نکات برای خوردن حیوانات حلال گوشت آبزی وجود دارد، در این باره می توانید به متن زیر توجه نمایید: اگر معلوم نباشدخوردن ماهی را زنده از آب گرفته ان یا مرده، خوردن گوشت آن توسط مسلمانان حلال است.

 

ماهی را باید قبل از آن که جان بدهبد بکشیم ولی خوردن زنده آن مانعی ندارد. روغن ماهی یا پودر آن اگر در کشورهای اسلامی درست شوند، خوردن آن ایرادی ندارد. خوردن تخم ماهی و خاویار آن حلال می باشد. ولی خوردن فضله و خون آن حرام است.

شکار صحیح آبزیان باید طوری باشد که آن ها را زنده از آب بگیرید و جان دان آن ها بیرون از آب باشد. اما آن هایی که در استخرهای ماهی پرورش داده می شوند، به جای گرفتن آن ها از آب باید صبر کنید تا ماهی ها در آب بمانند و جان دهند و بعد از آن صید شرعی را انجام دهید. اگر ماهی به هر دلیلی در آب بمیرد خوردن گوشت آن حرام می باشد. بنا به نظر امام خمینی (ره):

خوردن ماهیانی که در تور ماهیگیری گیر می کنند و می میرند حرام است.

گروه سوم پرندگان بوده که کاملا حلال گوشت هستند. اما در بین آن ها حرام گوشت نیز وجود دارد.

برای تشخیص حرام بودن گوشت دو نشانه کافی است:هر پرنده ای در مدت پرواز بیشتر از بال هایش استفاده کند،به عبارتی مدت استفاده از بال هایش بیشتر از صاف نگه داشتنش آنها باشد، حیوان حلال گوشت می باشد، از این بین کبوتر را می توان نام برد.پرنده ای که چینه دان، سنگدان و تیغه پشت پا داشته باشد حلال گوشت می باشد. اما خوردن گوشت جغد، هدهد و پرستو حرام می باشد. اما نکاتی نیز درباره خوردن این حیوانات وجود دارد که باید به آن ها توجه کنید.

تمام قوانین حرام و حلال گوشت بودن بین پرندگان خشکی زی و دریایی یکسان است. در بیشتر روایات خوردن گوشت طاووس حرام می باشد.

خوردن کلاغ و انواع آن و حتی نطفه حیوانات حرام گوشت نیز حرام است.

اگر ملخ زنده را بگیرید و بعد از جان دادن آن را بخورید، خوردن آن حلال است. در غیر این صورت حرام می باشد.